Vushkovo_2Вишково (Wissk, Wischkowo,Výškovo nad Tisou, ViskVăşcova)  — селище міського типу в Хустському районі Закарпатській області України. Знаходиться у долині річки Тиса біля кордну з Румунією. Перша згадка датується 1281 роком.

Населення – понад 8 тисяч осіб.

Мінеральна вода Шаянська, а також санаторій “Шаян” - неподалік від селища Вишково.

Половина населення Вишкова угорськомовне, інша половина україномовна.

Історія

Перша письмова згадка про Вишково датується 1271 роком, коли угорський король Ласло IV подарував своїм братам Міке і Штефану Чепанам з роду Гунт-пазмань. Укріплюючи свої володіння, вони спорудили недалеко від села, на горе Варгедь, земляну фортецю. Головним призначенням Вишківської фортеці була охорона соляних копалень Марамороша і контроль за перевезенням солі.
Фортеця стала центром Марамороського комітату і перейшла у володіння скарбниці. Тут знаходився і комес (правитель) комітата Мікулаш Пок. Проте недосконалі оборонні споруди Вишківської фортеці з часом перестали відповідати своєму призначенню, після чого функції захисту соляних копалень і контролю за шляхами сполучення перейшли Хустському замку. У другій половині XIII ст.Vushkovo,
у Вишкові була споруджена одна з перших в Закарпатті кам’яних церков. За її міцними стінами ховалося населення в період ворожих нападів. Вишківська церква збереглася до наших днів і є оригінальним пам’ятником архітектури.

У 1329 р. Вишково отримало статус королівського (коронного) міста, підтверджений йому в 1427 р. Не дивлячись на те, що Вишково мало статус міста, більшість його населення займалася землеробством і тваринництвом.

На початку XVI в. тут поселилися німецькі колоністи – ремісники, яким король надав значні привілеї. Коли в Угорщині в 1514 р. спалахнула селянська війна під керівництвом Дьердя Дежі, багато жителів Вишкова взяли в ній участь. Після придушення селянської війни на бунтарські міста, до яких було віднесено і Вишково, король наклав велику контрибуцію.
Так, в 1519 р. вишківці сплатили «компенсацію» поміщикові і торговцеві.

В XVI-XVII вв. у Вишкові разом із землеробством розвивалося ремесло. Тут жили ремісники різних спеціальностей: ковалі, шевці, кравці, м’ясники, гончарі, пивовари, ювеліри, столяри, мірошники, шорники. Значний розвиток отримало ткання. Ремісники збували свою продукцію на місцевому ринку і ярмарках, що збиралися в місті досить часто.

Карта Вишкова:

<<Хустський район
<<Населені пункти Закарпаття

Якщо Ви володієте детальною інформацією(матеріали, фотографії тощо) про населені пункти Закарпаття і бажаєте, щоб про ваше село чи містечко знало все Закарпаття та Україна, то надсилайте інформацію на нашу електронну скриньку Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Loading...

Коментарі   

0
Ярослав
Слабенька стаття про давнє та відоме селище,притому написана з 15-ма орфографічними помилками
19 травня 2013 Цитата

Залиште свій коментар


Оновити Захисний код