Довге — розташоване в Іршавському районі, закарпатської області. Центр сільської ради, лежить у долині річки Боржави, за 22 км від районного центру. Через Довге проходить вузькоколійна залізниця Берегове —

Кушниця та шосейні шляхи до Іршави, Сваляви і Хуста.

Населення – 6 790.

Відстань до районного центру м. Іршава – 22 км.

Історія

   Довге засноване наприкінці ХІІІ — початку XIV століття. Вперше село згадується в письмових джерелах 1383 року під назвою «Долга». У 1417 році за тогочасних власників Довгого — баронів Довгаїв, у селі було збудовано замок та деревяну церкву, тут налічувалось 23 кріпацькі господарства. Село адміністративно підпорядковувалось спочатку Березькій, а з 1454 року — Марамороській жупі. В період визвольної війни угорського народу 1703-1711 рр. під Довгим 7 червня 1703 року року відбулася битва повстанців-куруців, в числі яких були і жителі села, проти військ Габсбургів. Та сили були нерівними і повстанці зазнали поразки. На братській могилі загиблих куруців у 1908 році було споруджено пам'ятник з викарбуваним написом: "За вітчизну і свободу". З 1711 року Довге переходить у власність графів Телекі. У центрі села був збудований укріплений поміщицький палац, обведений міцними стінами з наріжними баштами. У другій половині XIX століття містечко мало герб: на червоному тлі - замок з брамою й трьома вежами, увінчаними флюгерами. З початку XX ст. Довге - центр повіту Марамороського комітату.

   У 1850 році в Довгому став діяти залізоробний завод «Гамора». Вже в 1854 році тут було запущено в дію доменну піч висотою 28 метрів, розраховану на 14 тис.цнт. металу. Залізну руду для заводу добували в самому Довгому, Білках, Лисичеві та в Хусті.

   Наприкінці ХІХ століття в Довгому був споруджений лісопильний завод. Тоді ж через село пройшла шосейна дорога, а в 1906 році — залізниця Берегове-Кушниця.

Визначні пам'ятники

   Палац-фортеця Довжанський замок XVIII ст. Будівництво палацу розпочалося у 1712 році на місці старого замку XV ст. Першим побудували палац графів Телекі, а в середині XVIII ст. з’явилися оборонні стіни і башти. Формування комплексу закінчилося у 1798 р. З 1954 р. в приміщеннях палацу знаходиться протитуберкульозне відділення.

   Також, в Довгому працює єдиний в Україні вищий навчальний заклад розташований в сільській місцевості — Вищий економічний коледж "Бакалавр" ім. Василя Якуба.

<<Іршавський район      
<<Населені пункти Закарпаття 

Якщо Ви володієте детальною інформацією(матеріали, фотографії тощо) про населені пункти Закарпаття і бажаєте, щоб про ваше село чи містечко знало все Закарпаття та Україна, то надсилайте інформацію на нашу електронну скриньку Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Loading...

Залиште свій коментар


Оновити Захисний код