Cerkva_Sv_MukolayaДоробратово — село в Україні, Закарпатській області, Іршавському районі.

Населення – 2 038

Доробратово – село Іршавського району Закарпатської області, розташоване на південно – західних схилах гірського масиву [Гат], за 18 км від Іршави та за 20 км від Мукачева.

Територія – 6360 тис. кв. м. Доробратово є центром сільської ради, до якої входить також с. Горбок.

Історія

Перші згадки про село з’являються у письмових джерелах 1378 року. Поблизу Доробратова знайдено кургани, біля Горбка – безкурганний могильник та залишки поселень: ранньозалізного( VI – IV ст. до н.е.) та перших століть нашої ери.

Церква Св. Миколая

Унікальною є церква села Церква св. Миколая Чудотворця (1946). (За джерелом: «Греко-католицькі церкви Закарпаття. Івашкович Йосиф, Сирохман Михайло, Кочан Ласло. Відповідальний редактор Палко Іштван. Ужгород: Видання угорського культурного товариства).

Історія будівництва храму

За переказом, стара дерев’яна церква в селі була була збудована ще до його заселення людьми князя Корятовича і у 1701 році її передали в Ділок. Наступні згадки про дерев’яну церкву зафіксовані в 1733 та 1797 рр. На початку 20 століття в Доробратові налічувалося 1085 вірників. Наявна церква уже не задовольняла потреб села. Тому у 1930 році було оголошено конкурс на спорудження нової церкви. Переміг проект Ужгородського архітектора Е. Егреші. В 1940 році церкву, муровану з каменя на початку ХХ століття розібрали, а в листопаді 1941 року єпископ О. Стойка уже посвятив основний камінь нової церкви. Велична споруда з двома вежами була завершена в 1946 році. Іконостас і престол вирізьбив Іван Павлишинець, а ікони іконостасу, бічного вівтаря, а також вівтарню намалював Й. Бокшай, брат дружини пароха Євгена Уйгелія. 1991 року церкву повернули греко-католикам.) Священиком Доробратова є о. Петро Бровді” (станом на 2009 рік).

 

Церква Св. Миколая у Доробратові

Доробратівський Свято-Миколаївський храм унікальний тим, що в ньому від 26 вересня 2010 року знайшли одвічне пристанище мощі Святого Миколая. Точніше, саме того дня до храму з далекої Італії було доставлено і передано частку мощей Чудотворця. Ще жодна українська церква не отримувала такого права (хоча деякі церкви і заявляли про наявність в них реліквій Св. Миколая, проте мова йшла лише про, так звані, репрезентативні реліквії, тобто особисті речі чи одяг Святого).

Колись значні території навколо були вкриті лісом, який у післявоєнні роки активно вирубувався. Деревину розподілили між громадою села, і кожен мав право розпоряджатися своєю часткою. В селі на той час була дерев’яна церква, яка сильно потребувала ремонту і знаходилася в аварійному стані. Тому було вирішено спільними зусиллями побудувати нову кам’яну церкву, на яку виділили гроші, виручені від продажу деревини. Іконостас нової церкви розписав легендарний закарпатський художник Йосип Бокшай. На час освячення церква була серед найбільших і найвищих храмів Закарпаття.

Легенди села

Походження назви села описують кілька легенд, в кожній з яких можлива частка істини. За першою з них, за сивої давнини жило тут двоє братів, братській любові та доброті до навколишніх яким не було рівних. З часом стара назва села Дорогобратово спростилася, перетворившись у Доробратово. Інша ж пов’язана з наявністю на території села джерел соляних розсолів високої концентрації – ропи. У часи відсутності промислового видобутку сіль була на вагу золота. Найпростішим було її одержання з ропи. Тому селяни, використовуючи своє вигідне становище, продавали сировину, за яку «дорого брали» - альтернатива походження назви.

Історично склалися умовні назви частин села:

  • Вишняни,
  • Нижняни,
  • Погани,
  • Малашковиця,
  • Поконечник,
  • Сліпа Кишка
  • Мозговиця,
  • Босня,
  • Уличинка,
  • Циганська.
<<Іршавський район      
<<Населені пункти Закарпаття 

Якщо Ви володієте детальною інформацією(матеріали, фотографії тощо) про населені пункти Закарпаття і бажаєте, щоб про ваше село чи містечко знало все Закарпаття та Україна, то надсилайте інформацію на нашу електронну скриньку Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Loading...

Залиште свій коментар


Оновити Захисний код