TubavaТибава (угор. Havasalja) — село у Свалявському районі Закарпатської області.

Населення – 923

Географічні дані – на території ради протікає р. Тибава (4 км). Село розташоване на південному – сході від Сваляви. Межує з Стройненською, Неліпинською, Дусинською сільськими та Свалявською міською радами. Розташоване за 11 км від районного центру.

Історія

Згадка про село є в писемних джерелах 1592 року. Під час антигабсбурзьких повстань другої половини XVII століття село було зруйноване; відновлене в першій половині XVIII століття. Тибава – одне з найстаріших сіл Свалявського району. Розташована на північний схід від Сваляви у довгобразому зворі. Історичне минуле села сягає сивої давнини. Із народних переказів дізнаємося, що Тибава – старовинне село, яке виникло й існувало ще до появи Сваляви. Так, в одному з них пояснюється, від чого сучасна Тибава дістала свою назву: «В дуже давню пору на одну з грунів сучасної тибавської околиці оселилися два чоловіки і почали обзаводитися господарством. В ті часи на карпатську землю робили грабіжницькі наскоки угорські кочівники. І от, коли одного разу угри рухалися через Карпатські гори на Дунайську низовину, вони потрапили до двох жителів. Угри питали чоловіків, як називається місцевість, де вони живуть. Брати відповіли, що не знають. Тоді кочівники поцікавилися, хто перший засів або прийшов сюди. Один брат відповів: «Ти був перший». Але другий заперечив, сказавши: «А ні, ти був». Тоді кочівники назвали околицю, де жили двоє поселенців, Тибавав. За переказами село Тибава було дуже великим. Ще не так давно воно навіть називалося – Велика Тибава. Зауважимо, що слово «Велика» потрібно було, мабуть, ще й для того, щоб не плутати його з іншим слов’янським селом Тибава, яке знаходиться в сучасній Словаччині.

З Тибави вийшли відомий український та російський історик та етнограф Венелін (Гуца) Юрій, та поет А. Карабелеш.

<<Свалявський район      
<<Населені пункти Закарпаття 

Якщо Ви володієте детальною інформацією(матеріали, фотографії тощо) про населені пункти Закарпаття і бажаєте, щоб про ваше село чи містечко знало все Закарпаття та Україна, то надсилайте інформацію на нашу електронну скриньку Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Loading...

Залиште свій коментар


Оновити Захисний код