HrushovoГрушово — село в Україні, Закарпатській області, Тячівському районі.

Населення – близько 6 500 жителів

Історія

Грушово розташоване на правому узбережжі р. Апшиці, що є правою притокою р. Тиси. Коли виникло село і звідки походить його назва, невідомо. Село Грушово та Грушівський монастир на його території вперше згадуються в історичних хроніках як спалені золотоординськими нападниками у ХІІІ столітті, а в 1307 році - як відроджені. Впродовж ХІV століття Грушово належало мармароським воєводам, а від 1404 р. - Грушівському православному монастирю (в 1390 році засновано Грушівське абатство). На думку окремих вчених, монастир у Грушові міг бути заснований ще в ХІ ст. - після відходу монголо-татар з Угорщини грушівські монахи скаржилися угорському королю про втрату дарчих грамот (1240 рік). Таким чином, з ХІІІ століття існує письмова згадка. У ХVІІ столітті монастир перетворився на центр першодрукарства "руською" мовою на Закарпатті, але наприкінці століття був знищений єзуїтами. Відродили монастир лише у наш час. З 2006 року в Грушові постійно проживають монахи. Після знищення Грушівського монастиря єзуїтами село перейшло у власність феодалів Довгаїв.

У січні-грудні 1919 року Грушово перебувало у складі Румунії, з грудня 1919 року - Чехословаччини. Від 1945 року - у складі України.

В селі Грушово був один із центрів культури та духовності, в якому колись було започатковано книгодрукарство в Україні (цей факт довели історики); із Грушівського монастиря поширювалась справа, заснована Кирилом і Мефодієм. Всі експонати збиралися протягом багатьох років, а їх кількості вистачило б, мабуть, на десятки виставкових зал. Деякі з них - унікальні та могли б стати прикрасою будь-якого столичного музею. Серед них: рукопис "Євангеліє" 600-річної давнини, старовинна церковна чаша, ікона закарпатської школи живопису, перші українські гривні, рідкісні марки різних країн тощо. Крім того, в музеї зібрано більше 200 зразків одягу, в основному гуцульського, 250 рушників ручної роботи, прялки, більшість предметів побуту (бочки, кувшини, розписний посуд). Та кожна з цих речей унікальна, орнаменти та вишиті мотиви не повторюються. В цілому експонати розділено на 12 груп - в залежності від тематики.
Loading...

Залиште свій коментар


Оновити Захисний код