Storozhnucya_2Сторожниця - село в Ужгородському районі Закарпатської області на ріці Уж.

Населення – 2 623

Історія

Перші згадки про Сторожницю належать до третьої чверті ХІІІ століття. Є декілька версій щодо походження назви села. Найпоширеніша з них автором якої є відомий історик Петро Сова . За його дослідженням, поселення Йовра (стата назва Сторожниці), що відігравало важливу стратегічну роль ще в до татарські часи, взяло свою назву від понять „сторож”, „сторожовий пункт” (угорською мовою). Визначено прикордонну смугу, що проходила через спеціальні сторожеві засіки (застави): Пусте Поле – Фінцици – Стражське – Ясенів – Тибава – Вишнє Німецьке – Йовра – Дравці – Середнє – Верецьки – Густі. Таким чином у Йоврі спочатку проживали поселенці, які охороняли спеціально відведену частину кордону поблизу Ужгородського замку. Спочатку землі вважалися державною власністю. А в кінці ХІІІ століття землі довкола Ужгорода дістаються знатним землевласникам. Щодо села Йовра, то на початку наступного, ХІV століття, ця територія згадується як церковне володіння. Пізніше воно належало заможній родині Дахо, члени якої, можливо, за назвою поселення підписувалися прізвищем Йовр (Еог).
Південно-західна частина села, що й по сьогодні зветься Дерма (інший варіант Дарма), вперше згадується як окремо існуюче поселення, котре належало вже згаданій династії Йовр. У1427 році ця територія переходить у власність інших знатних людей на прізвище Ирдик. А у 1440 році шляхом королівського дарунку Дерма потрапляє у володіння сімї Паладі. Завдяки тій же ласці у 1482 році ці землі отримала родина Тібаї. Storozhnucya
Потрібно відзначити, що Йовра і Дерма, які сьогодні складають Сторожницю, аж до кінця ХІХ століття існували окремо одне від одного.
Щодо тієї частини поселення, що називалася Йовра, то вже у 1473 році вона належить багатому землевласнику із роду Конц, який мав кілька таких самих сіл неподалік Ужгорода.

В 1684 році тодішній володар Ужгорода граф Сигізмунд Друге вирішив змінити русло річки Уж спрямувати його у напрямку села Йовра. Про це свідчить звіт комітатського інженера Планцкнера. З того часу річка протікає вздовж села і сьогодні. Масове заселення села розпочалося у 1732 році. У 1802 році на запрошення ужгородського префекта тут зявилися перші словацькі поселенці. Упродовж 1882-1886 років тут будується школа.
У 1894 році Йовра і Дерма, які століттями існували одне біля одного, були офіційно об’єднані в село Йовродерма. У перші роки радянської влади Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 25 червня 1946 року село Йовра було перейменовано у Сторожницю.

Цікавими є дані про зростання кількості населення у Сторож ниці за останні тридцять років. Своєрідність цього процесу полягає в тому, що поряд з природним приростом населення його збільшення зумовлене переселенням сюди багатьох сімей з інших регіонів нашого Закарпаття, зокрема з сіл Люта, Смерекова, Туря-Ремета, Туря-Пасіка, Чорноголова, Буківцьово та інших. Зараз у селі проживає понад дві тисячі чоловік.. Загальна територія села Сторожниця 1244 гектари. З 30 травня 1995 року у селі діє сільська Рада. Тут працюють загальноосвітня школа, дитячий садок, Будинок культури, бібліотека, пошта, медичний пункт.
В селі діє Свято-Миколаївська греко-католицька церква, греко-католицька церква св.Кирила і Мефодія та православна

<<Ужгородський район      
<<Населені пункти Закарпаття 

 


Якщо Ви володієте детальною інформацією(матеріали, фотографії тощо) про населені пункти Закарпаття і бажаєте, щоб про ваше село чи містечко знало все Закарпаття та Україна, то надсилайте інформацію на нашу електронну скриньку Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Loading...

Залиште свій коментар


Оновити Захисний код