СтавнеСтавне - село, яке знаходиться у Великоберезнянському районі Закарпатської області. Центр сільської ради. Розташоване в долині річки Уж, у 20 км від районного центру. В селі - залізнична станція на лінії Чоп - Самбір. Населення - 1703 людини.

У Ставному були розміщені дві бригади колгоспу ім. Ілліча, за якими закріплені 485 га сільськогосподарських угідь, в т. ч. 194 га орної землі, 134 га сіножатей, 157 га пасовищ. 379 га займають ліси. Основний напрямок бригадного господарства - м'ясо-молочне тваринництво. Діє лісопильний цех лісокомбінату. 9 передовиків сільського господарства і промисловості нагороджені орденами і медалями СРСР.

У селі є середня школа, дільнична амбулаторія, дитячий садок, будинок культури і клуб з залами на 260 місць, відділення зв'язку, торгівельний центр, магазини, ресторан, хлібопекарня.

У письмових джерелах село згадується з 1544 р. У 1924 р. були створені організації КПЧ і комсомольська. У 1931 р. жителі провели демонстрацію і мітинг, вимагаючи роботи і хліба; 10 лютого 1932 брали участь в голодному поході в окружний центр Великий Березний. 6 організаторів походу були заарештовані. 5 березня 1932 робітники заводу організували десятиденну страйк. 2 травня 1932 все населення вийшло на політичну демонстрацію. В Ставне часто бували і виступали перед населенням І. І. Туряниця, А. А. Борканюк, І. М. Ваш, І. П. Локота, Д. П. Попович. У роки фашистської окупації в селі діяла підпільна партійна організація під керівництвом С. І. Планчак. Жителі відкрито висловлювалися за возз'єднання Закарпаття з Радянською Україною. Комуніст І. Ю. Соляк розірвав угорський прапор, встановлений на будівлі нотарского управління. Багато жителів вирізали на стінах своїх хат п'ятикутні зірочки, серп і молот. Навесні 1944 р. фашистські окупанти провели в Ставне масові арешти, в результаті чого 30 осіб було відправлено до в'язниці і концтабори. Юнаки, ухилялися від служби в угорській армії, ховалися в лісах і горах, а потім переходили через кордон СРСР.

 Уродженцем Ставного є письменник і громадський діяч Закарпаття І. І. Раковський (1815 - 1885).

Loading...

Залиште свій коментар


Оновити Захисний код