На головну      Річки Закарпаття

Teresva    Тересва — річка в Тячівському районі на Закарпатті, права притока Тиси (басейн Дунаю); довжина - 56 км, площа басейну 1225 км2. Утворюється злиттям Мокрянки і Брустурянки поблизу смт Усть-Чорна. Верхня частина басейну Тересви лежить на південних схилах Ґорґан. Далі перетинає Полонинський хребет, виходячи у пониззі на Верхньотисинську улоговину. Долина до смт Дубового переважно V-подібна (шир. 100—400 м), на окремих ділянках ущелиноподібна (шир. 30—40 м), нижче — ящикоподібна, шир. Від 0,5 км до 2 км. Заплава часто асиметрична, переривчаста (шир. змінюється від 50—200 м до 1,5 км), у пониззі зливається з заплавою Тиси. Річище звивисте, дуже розгалужене, порожисте, є водоспади (у верхній течії).

    Ширина річища від 10—20 м до 90 м. Похил річки 6,1 м/км. Основні притоки: Мокрянка, Красний, Терешілка, Лужанка, Вільхівчик (праві); Тиховець, Дубовець (ліві). Живлення мішане з переважанням дощового; характерні паводки протягом року, інколи дуже руйнівні. Береги на окремих ділянках укріплені. Колись Тересва була сплавна, нині інколи використовується для водного туризму.Teresva_2

    У минулому вздовж усієї річки Тересви була прокладена вузькоколійна залізниця. Вона йшла від смт Тересва до смт Усть-Чорна і далі розгалужувалась у долини дрібних приток верхів’їв Тересви. Використовувалась залізниця для перевезення деревини до станції Тересва для подальшого перевезення на деревообробні підприємства. Залізницею теж курсував пасажирський поїзд. Вузькоколійка в кількох місцях перетинала річку Тересву. Після однієї руйнівної повені повністю вийшов з ладу залізничний міст у с. Нересниці. Після цього залізницю вже не відновлювали, а всі рейки демонтували.
Loading...

Залиште свій коментар


Оновити Захисний код