vynyj_zal_Serednye2Селище Середнє, що на Ужгородщині також відоме як виноробне. Серед туристів воно відоме двома пам’ятниками історії і архітектури: винними підвалами шістнадцятого сторіччя і середньовічним замком.

Якщо повернутися до історії, то одним з власників Середнього був національний герой Угорщини Іштван Добо. Відбувався капітан Добо з благородного словацького роду з села Доборуське. Під час оборони Егерськой фортеці в 1552 році, він очолював угорський гарнізон і проявив чудеса мужності і відваги, разом з 1935 воїнами він вистояв проти 120-тисячної армії імперії Османа. Після цієї перемоги король Угорщини за відвагу подарував йому декілька тисяч полонених турків.

vynyj_zal_SerednyeТурки були приведені в Закарпатті для будівництва середнянськіх підвалів. Роботи велися, як говорять жителі Середнього «до останнього турка», не вижив ніхто. Це була страшна робота, кирками видовбати чотири з половиною кілометри ходів. Пізніше сини знаменитого Іштвана Добо укріпили підземне споруд, а закарпатці ще довго називали підвали турецькими.

Спочатку підвали служили місцями перехову для людей графського двору під час нападу ворогів. Якщо ворогам все ж таки вдавалося проникати під землю, то людей спеціальними лабіринтами виводили убік Мукачева, а через окремі проходи запускали воду. Унікальність споруд полягала в тому, що підземелля мали виходи на поверхню в тихих безпечних місцях.

Пізніше, з XVIII сторіччя, коли потреба в захисті людей від ворогів зникла, підвали були перетворені на винні сховища.

Вина з цих підвалів відразу ж стали знаменитими і розсилалися багатьом коронованим персонам Європи. У 1711 році вперше спробував вино з Середнього цар Росії Петро І і відразу став його завзятим любителем. На його прохання тут були куплені виноградники, які надалі увійшли до історії як „царські”. Саме з цих виноградників вина круглий рік поставлялися до Петербургу.

vynyj_zal_Serednye1Підвали можна назвати маленьким містом. До 1946 року місцевих приватних винарів орендували окремі ділянки ходів для витримки своїх вин. Назви підземних вулиць і до цих пір зберігають їх прізвища: Потайка, Кирічанінка, Зграя, Арвайка і Бетонка. Скрізь дубові кадовби, різного об’єму – 700, 800, 2000 і навіть 5000 літрів. Є і зовсім грандіозна – 10 594 літри.
Фахівці говорять, що норма споживання вина на одне обличчя повинна складати 100 літрів за рік, тобто приблизно 300 грамів за добу (150 – на обід і вечерю). Тоді така «цистерна» вистачить одній людині на 106 років.

Викопані підвали в туфі – породі вулканічного походження. Через капіляри породи в підземеллі постійно проникає свіже повітря. Це дуже важливо для витримки вина і дуже важко забезпечити штучним чином. Тому среднянські вина вважають одними з найкращих в Закарпатті.

На сьогоднішній день Середнянські винні підвали занесені ЮНЕСКО до десятки кращих винних підвалів Європи.

Гостям пропонується цікава екскурсія, дегустація високоякісних середнянських марочних, десертних вин та, по замовленню, смажена картопля з шкварками та бринзою та інші закуски.

Адреса підвалу:

Україна, Закарпатська область,

Ужгородський район, смт. Середнє, вул. Шевченка, 6

 

 

Loading...

Залиште свій коментар


Оновити Захисний код