За інформацією: Суспільне.
Виставка документальних, публіцистичних робіт та споминів ліквідаторів. Суспільне Ужгород/Сергій Чернишов“Особливо цікавою є колекція з особистої бібліотеки Олександра Чемета. Ті дозиметри, якими він користувався, тепер є на цій виставці. Але, найголовніше, те, що тут є, — це твори наших закарпатських художників, присвячені чорнобильській тематиці”, — додає Василь Густі.
Дозиметр з колекції Олександра Чемета. Суспільне Ужгород/Сергій Чернишов
Голова ГО “Союз Чорнобиль Україна” міста Ужгорода Олександр Чемет є ліквідатором аварії на ЧАЕС. Розповідає, як потрапив на ЧАЕС:
“23 травня мене забрали по повістці, відправили в Білу Церкву, переодягнули в офіцерську форму. На наступний день відправили колоною автомобілів довжиною приблизно в 8 кілометрів у Чорнобиль. Командував медичним взводом. Через 10-15 днів командування нашого військово-польового госпіталю спрямувало мене на атомну електростанцію у ролі старшого чергового лікаря. 13 діб мені довелося безвилазно знаходитися на станції, надавати допомогу як ліквідаторам, так і персоналу. Потім по набору дози через 13 діб я набрав дозу 24,5 рентгена мене було відправлено в госпіталь на дообстеження. Після обстеження у госпіталі 11 липня мене було замінено у зв’язку з набором дози”.
Олександр Чемет. Суспільне Ужгород/Сергій Чернишов
Що відомо про аварію на ЧАЕС
Чорнобильська аварія сталася у ніч проти 26 квітня 1986 року в місті Прип’ять Київської області — це техногенна екологічно-гуманітарна катастрофа. Два теплових вибухи зруйнували четвертий енергоблок. Виникла пожежа. Вогонь гасили до 5 години ранку. Проте у середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.
Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, а й багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки. Майже 200 тисяч людей евакуювали з зон забруднення.
Через 36 років після аварії, Чорнобиль пережив російську окупацію. Російські війська захопили ЧАЕС у перший день вторгнення 24 лютого 2022 року, зайшовши зі сторони Білорусі. Російські солдати окопували та облаштовували блокпости у Чорнобильській зоні відчуження, зокрема, у радіоактивному "Рудому лісі". Український прапор замайорів над ЧАЕС 2 квітня, коли звільнили усю Київську область.
Читати ще
Читати ще
Не підпадав під мобілізацію та добровольцем пішов у ЗСУ: історія оператора FPV-дронів 128-ї Закарпатської бригади Тимура