Частина жителів Великого Березного залишились без води, через борг місцевого водоканалу перед “Закарпаттяобленерго”

За інформацією: Суспільне.

Виварка з водою. Суспільне Ужгород/Руслана Гостюк

Понад 3 мільйони гривень заборгувало за електропостачання комунальне підприємство "Комунал-Сервіс", яке займається водопостачанням у Великоберезнянській громаді, що на Закарпатті.

25 березня "Закарпаттяобленерго" відключило від електропостачання один з місцевих водозаборів — Забрідський. Через це у частини місцевих жителів почались перебої у водопостачанні. Наступного дня на сесії селищної ради депутати виділили пів мільйона гривень з бюджету громади, щоб покрити частину боргу.

Площа у Великому Березному . Суспільне Ужгород/Руслана Гостюк

Римма Митрак разом двома неповнолітніми дітьми живе на вулиці Тараса Шевченка у Великому Березному. Жінка розповідає, що у них вже три місяці немає води, тому збирають дощову воду в бочку, щоб помитися.

"Дуже важко, тому що немає води. Тут збираємо дощову водичку, тут я нагріваю собі, ось тут миємо. Так виходимо з ситуації. Помагає мені син, якому 13 років. Ми хочемо, щоб з кранів текла вода, ми готові платити, тому що ми не можемо ні випрати одяг. У мене є знайома, якій я даю речі і вона мені пере й приносить. Хоча для мене це соромно, що хтось мені пере речі. Звісно, дрібні речі я можу прати руками. Миємося ми, мої дітки, в тазах" , — каже пані Римма.

За словами Римми Митрак, питну воду їй привозять друзі у бутилях.

Бутилі з питною водою. Суспільне Ужгород/Руслана Гостюк

У Великоберезнянській громаді є 6 точок забору води. Забрідський водозабір, який працював на насосах, 25 березня Закарпаттяобленерго відключило від електропостачання, через заборгованість комунального підприємства "Комунал-Сервіс". Сума боргу — 3 мільйони гривень, розповів, голова громади Богдан Кирлик. Без електроенергії у системі водопостачання немає достатнього рівня тиску, і в частини жителів виникли перебої.

Начальник комунального підприємства "Комунал-Сервіс" Ярослав Ревай каже, що такий великий борг виник через економічно необґрунтовані тарифи.

"Ці тарифи були затверджені по розрахунках, які ми подавали у 2022 році. У нас була перевірка з інспекції цін, яка нам вказала на це порушення, ми порахували економічно обґрунтовані тарифи, ми вже їх подали на виконком. На одному метрі кубічному води наше підприємство втрачає на водовідведенні і водопостачанні 35 гривень. Разом 41 гривня – це разом вода і каналізація без копійок", – пояснив начальник комунального підприємства.

Член місцевого виконкому Віталій Капраль розповів, що наразі тариф на водопостачання та водовідведення складає близько 45 гривень, з яких 28 гривень — водопостачання, та майже 17 гривень — водовідведення.

"Коли розпочалося повномасштабне вторгнення Росії, з 2022 року, мною та іншими членами виконкому була пропозиція – зафіксувати тариф і для населення його не змінювати, а різницю, яка буде виникати із зміною ціни на електроенергію, закривати із бюджету. Воно так і відбувалося. Ми зразу висували пропозицію вирішення, тому що розуміли — проблема буде наростати. Однією з таких пропозицій було – заміна на сучасні енергоефективні насоси та встановлення сонячних панелей. Кошти насправді у бюджеті є. Але у виконавчого комітету і менеджменту різні погляди на те, куди мають спрямовуватися ці кошти.Нова пропозиція менеджменту – 80 грн 10 коп і 46 грн, 03 коп. (йдеться про водопостачання та водовідведення — ред.). За це не проголосували, і я думаю, що і не проголосують, тому що ми не бачимо жодних кроків для того, щоб розв'язувати саме проблему", — пояснив Віталій Капраль.

Наразі, за словами Ярослава Ревая, воду в селищі подають з інших водозаборів.

"Водопостачання в селищі практично є в кожному будинку, крім тих помешкань, що розташовані на верхніх межах Великого Березного. У багатоповерхівках є насоси, наскільки мені відомо, то вода в них є. У нас є водозабори "Забрідь", "Застава", та "Гожика". Крім того, у нас ще є 3 поверхневі водозабори – "Термачув", "Карпотини" і "Кременець", що працюють без електроенергії за рахунок перепаду висоти місця їхнього розташування" , — каже начальник комунального підприємства.

Бочка з водою. Суспільне Ужгород/Руслана Гостюк

Жителі інших частин селища розповіли, що у них проблем із водопостачанням немає.

"У нашій частині селища вода є. У мене своя хата, біля нас люди живуть, то води є достатньо. Можливо в інших районах нашого Великого Березного води нема, я не знаю. В нашій частині вода є, а за інших я не можу відповідати", — розповів місцевий житель Микола.

За словами голова Великоберезнянської громади Богдана Кирлика, гроші у бюджеті є на покриття тільки половини суми боргу.

"Відбулося чергове пленарне засідання сесії Великоберезнянської селищної ради, де передбачили ще 500 тисяч грн. на покриття різниці в тарифах, які діють реальними тарифами. Маємо оплатити борг 500 тисяч грн, які були виділені, а також мільйон грн, які були передбачені в бюджеті на 2025 рік. Була зустріч із представниками «Закарпаттяобленерго», де обговорювали шляхи вирішення. Коли у нас піде перша оплата, то постачання електроенергії буде відновлено", — Богдан Кирлик.

Голова громади розповів, що будуть шукати гроші на покриття другої частини боргу.

Журналісти Суспільного звернулися за коментарем до "Закарпаттяобленерго". У пресслужбі повідомили, що керівник у відрядженні, та зможе надати коментар наступного тижня.

Читати ще

Читати ще

Селище Великий Березний на Закарпатті залишилося без водопостачання через відключення водозабору від електрики

Новини Закарпаття