Бистрянська церква. Фото: Facebook Михайла Марковича
Відомий закарпатський дослідник історії Михайло Маркович у одному з номерів чехословацького ілюстрованого тижневика “Letem světem” за 1934 рік натрапив на статтю під назвою “Дерев’яна церква у Сваляві”.
Йдеться про церкву Архістратига Михаїла, що у присілку Бистрий у Сваляві, освячення якої, до речі, датують 1588-м роком.
Чеський переклад статті Михайло Маркович оприлюднив на своїй сторінці у Facebook, доповнивши публікацію світлиною бистрянської церкви, яку у 20-х роках минулого століття зробив чеський фотограф Йозеф Провазник.
“Більшість підкарпатських сіл мають свої дерев’яні церкви, рідкісні зразки народного мистецтва. Шкода, що люди не цінують їх і намагаються замінити на позбавлені смаку кам’яні споруди, що порушують колорит регіону і не вписуються в ансамбль дерев’яних сільських хаток.
Хоча неможливо визначити точні межі, де починаються і закінчуються певні типи цих святинь, будівлі певного стилю мають свої чітко окреслені райони. За способом будівництва ми поділяємо їх на три типи.
На східній території, у верхів’ях Тиси між Ясінями і Великим Бичковом, розташовані споруди гуцульського типу. В їх основі лежить рівнобедрений грецький хрест. Центром будівлі є квадрат, до якого з усіх чотирьох боків примикають прямокутні прибудови.
На низькому основному квадраті стоїть невисокий восьмигранник, який переходить у пірамідальний дах із малою вежкою. На виступаючі кронштейни спирається шатровий дах. Це створює досить широке накриття, яке захищає нижню частину будівлі.
Другий тип — бойківський. Його план складається з квадратів або прямокутників, розташованих у ряд і орієнтованих (тобто побудованих у напрямку) із заходу на схід. Вони звужуються до трьох пірамід. Деякі з них мають галереї навколо центральної та західної частин. Зразком бойківського типу є церква в Ужку.
Третій тип, лемківський, є найпростішим. Він має прямокутну наву і прибудований до неї зі сходу пресвітерій. Пресвітерій відділений від нави іконостасом — стіною, що сягає до стелі, з багатим різьбленням, вкритою образами святих. До нього ведуть три входи: середній, гарно різьблений, використовується священиком, а бічні — вірянами.
Навколо церкви — простий цвинтар із запалими гробівцями, позначеними простими хрестами, між якими зазвичай височіє великий хрест. Цвинтар не огороджений, але там, де є огорожа, на нього ведуть декоровані ворота.
У Сваляві, районному центрі, є одна з найкрасивіших дерев’яних церков. У самому місті є дві кам’яні церкви, а дерев’яна — у передмісті Бистрий. Убогі будівлі від мосту через Свалявку тягнуться на південь вздовж потоку Бистрий, який бере початок на схилах гірського хребта Борлів.
Там, серед хат у затінку старих дерев, стоїть прекрасний витвір теслярства — церква лемківського типу з галереєю на різьблених стовпчиках навколо західної та центральної частини.
Над фасадом здіймається чотирикутна вежа, вкрита цибулястою шестигранною банькою, яка переходить у ліхтар з маківкою та меншим ліхтарем. Ґонт бані різьблений, що придає черепичного вигляду. Яскрава червона і біла фарби, якими пофарбована вежа, надає всій споруді надзвичайної життєвості і мальовничості.
Цю маленьку церкву дуже люблять відвідувати туристи, а фахівці стверджують, що вона є однією з найкрасивіших церков на Підкарпатті”.
До речі, раніше ми публікували ТОП-8 цікавих фактів про Михайлівську церкву в присілку Бистрий, що у Сваляві.