Дрони проти паліїв сухостою: наскільки це ефективно. Спілкуємося з рятувальником Сергієм Кузьменком

Дрони проти паліївІлюстративний колаж: Art G; Фото: ДСНС Закарпаття

Мукачівщина — серед лідерів за кількістю пожеж в екосистемах Закарпаття. І найчастіше стається це через умисний підпал сухої трави і чагарників.

Хоча з боку рятувальників і проводяться потужні інформаційні кампанії щодо недопустимості спалювання сухих залишків рослинності, де-не-де таки знайдеться людина, яка — чи заради розваги, чи просто “бо так дідик і тато робили” — візьме та й підпалить суху траву. Як наслідок, виникає серйозне займання, яке нищить усе на своєму шляху.

Пожежно-рятувальним частинам не залишається нічого іншого, як за тривогою підіймати особовий склад, щоб запобігти лиху.

У періоди таких загорянь гаражні приміщення підрозділів можуть залишатися порожніми цілу добу, оскільки вогнеборці не встигають повернутися з одного місця пожежі, як одразу отримують новий виклик щодо займання сухої рослинності. Це призводить до додаткових витрат на обслуговування пожежної техніки та її знос.

Пожежник гасить займання сухої травиФото: ДСНС Закарпаття

Та коли кількість підпалів сухої трави почала зростати в арифметичній прогресії, рятувальники взялися до виявлення порушників з допомогою безпілотних літальних апаратів.

Чи дали БпЛА бажаних результатів? Спілкуємося з провідним фахівцем відділення організації реагування на надзвичайні ситуації 2-го державно пожежно-рятувального загону м. Мукачево ГУ ДСНС України у Закарпатській області майором служби цивільного захисту Сергієм Кузьменком.

— Пане Сергію, скажіть, будь ласка, за період активних підпалів сухостою на теренах Мукачівщини скільки вдалося виявити порушників з допомогою безпілотника?

— Починаючи з середини лютого 2025 року за допомогою БпЛА виявлено п’ять порушників: двох у селі Стройне Свалявської громади та ще трьох — у Драчині Свалявської ТГ, Сускові Полянської ТГ та в селі Іванівці.

— Враховуючи досвід використання дронів, чи впливає це на зменшення кількості підпалів сухої трави?

— Безперечно. Сам факт того, що рятувальники використовують безпілотники для моніторингу пожежної ситуації суттєво впливає на свідомість громадян.

По-перше, можливість виявити пожежу на значній відстані, а по-друге, потенційні палії розуміють, що їх можуть не лише побачити з повітря, а й зафіксувати на камеру БпЛА, тож далі вони відповідатимуть за свої протиправні дії за законом.

Майор Сергій Кузьменко.Сергій Кузьменко. Фото: ДСНС Закарпаття

— Яка реакція у паліїв, коли вони чують і бачать безпілотник?

— Почувши звук БПЛА, відразу ж починають метушитися, оглядатися на всі сторони, а коли помічають над собою дрон, просто тікають.

Принагідно хочеться ще раз наголосити, що спалювання сухої трави, чагарників і залишків рослинності в Україні є незаконним і тягне за собою адміністративну, а інколи, при додаткових обставинах, і кримінальну відповідальність.

Але суть не тільки у штрафах. Люди повинні усвідомлювати, що підпал сухостою — це величезна небезпека, це передусім знищення флори і фауни, бо вогонь не обирає, він спалює все на своєму шляху. Навіть домівки самих паліїв. А випадки, коли через такі пожежі травмуються та навіть гинуть люди не поодинокі, та вже виникали цьогоріч на Закарпатті.

Закликаю всіх бути відповідальними. Повірте, спалювання сухої трави не приносить жодної користі.

Джерело

Новини Закарпаття