За інформацією: Суспільне.
“ECO FILM FESTIVAL”. Село Колочава Хустський район. Владислава Мазур
У селі Колочава Хустського району 1-3 серпня відбудеться фестиваль екології та кіно, присвячений захисту природи.
Про це повідомляють організатори заходу.
Фестиваль відбудеться на території музею архітектури та побуту "Старе село".
"Наша мрія про переродження сміттєсховища в осередок культурної та екологічної просвіти потихеньку справджується. Колись з Романом ми саме так собі намріяли, потрапивши на Берег Закарпатського Моря вперше. Мрії не здійснюються, їх здійснюють. Радію, що команда "CHYSTO.DE?!" об‘єднує таку кількість свідомих і дивовижних людей, митців, режисерів", — поділилася співзасновниця ініціативи "CHYSTO.DE?!" Олена Жук.
За словами організаторів, кожен гість на фестивалі знайде щось для себе. Для дітей та дорослих проведуть різні майстеркласи з фото та відеозйомок, переродження старих речей, свічкарства, виготовлення традиційних масок. Діти зможуть плести ловців снів, виготовляти прикраси-сувеніри з глини. Наприклад, у п'ятницю діти побудують справжню переправу з гірськими рятувальниками, гаситимуть пожежу та вчитимуться розмінуванню з працівниками ДСНС.
Екологічний кінофестиваль у селі Колочава Хустського району. Серпень 2024 року. Владислава Мазур
Цьогоріч у програмі екологічного фестивалю також:
- кіноперегляди екострічок з різних куточків світу, кінопрем'єри;
- кінопремія імені Романа Жука;
- свідомі еко та кіно лекторії;
- інтерактиви для дітей та дорослих, зйомка кіно;
- зона літературного читання;
- крафтовий еко ярмарок;
- локальна кухня;
- музика з глибоким сенсом та мистецтво для душі;
- зорепад на Березі Закарпатського Моря;
- вшанування пам'яті полеглих захисників України.
Одним із гостей фестивалю цього року буде Ів Магат — французько-швейцарський журналіст, кінорежисер, автор фільму "А якщо льодовики не повернуться", додали організатори.
"Цього року до участі в фестивалі ми отримали 184 заявки від режисерів з 42-х країн світу. Переглядаючи їх, ми дізнаємося дуже багато про екологічні проблеми цих країн. З України ми отримали 6 заявок. Це мало. Хочеться, аби природоохоронного документального кіно в Україні ставало більше. Тому підтримка режисерів премією імені Романа Жука і навчання, тих, хто на неї подається, це наш внесок в розвиток такого кіно. Дві роботи режисерів Сергія Носенка та Євгенія Ткача, які ініціатива підтримала торік, ми переглянемо у фінальний день фестивалю", — зауважив куратор кінонапрямку, режисер Роман Островський.
Екологічний кінофестиваль у селі Колочава Хустського району. Серпень 2024 року. Владислава Мазур
Що відомо про екоініціативу "CHYSTO.DE?!"
Ініціатива була заснована у 2020 році родиною Жуків з Мукачева — Романом, Оленою та їх двома синами — Серафимом та Устимом. Красу природи унікальної водойми — Закарпатського Моря — сім’я вирішила зберегти після того, як побачила тут гори пластику.
З невеликого очищення берегів у колі друзів ініціатива виросла у цілий рух і громадську організацію. Роман Жук віддав життя за Україну на фронті. Зараз його мрію втілює дружина Олена із синами та з командою — за підтримки волонтерів та природоохоронних організацій. Загалом було проведено 24 екопікніки, під час яких зібрали понад 130 тонн сміття та понад 70 тонн відправлено на переробку.
У грудні 2022 року силами команди за підтримки природоохоронців створили ландшафтний заказник "Берег Закарпатського моря". Також за підтримки ГО "CHYSTO.DE?!" у громадах краю з'явився вивіз побутових відходів. Наразі активно впроваджують роздільний збір та сортування.
Що відомо про засновника ініціативи Романа Жука
Роман Жук народився 13 серпня 1987 року в місті Мукачево. До повномасштабної війни чоловік працював фотографом, відеографом та організовував волонтерські екологічні акції.
У жовтні 2020 року Роман привіз дружину Олену до Закарпатського Моря. З того часу розпочалось переродження величезного сміттєсховища на природоохоронну територію — ландшафтний заказник "Берег Закарпатського Моря". Роман вірив у потужний позитивний приклад змін у Тереблянській долині для усієї України й мріяв зробити цю місцину серед гір центром екологічної просвіти.
В перші дні повномасштабного вторгнення Росії, Роман став на захист України. Він служив у розвідці артилерійського взводу 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. 26 травня 2022 року, потрапивши під російський обстріл, Роман загинув під містом Оріхів Запорізької області.
Читати ще
Читати ще
“ECO FILM FESTIVAL”: на Закарпатті завершився перший в Україні екологічний кінофестиваль
Читати ще
Кінопремію імені Романа Жука отримали троє режисерів, які зніматимуть документальні фільми про природу