Юлія Павлюк. Фото: Svaliava.net Філологиня Юлія Павлюк — переселенка з Донеччини про переїзд у Сваляву і співпрацю з ексміністром Клімкіним Лілія Антонюк в 22.05.2024 | 11:58
25 травня Україна відзначає День філолога. Ми вирішили поспілкуватися з Юлією Павлюк — людиною, яка присвятила все своє життя цій професії, співпрацювала з ексміністром закордонних справ Павлом Клімкіним та відвідала у рамках робочих поїздок п’ять європейських країн.
“Спершу було Слово” — так звучить цитата з Книги Буття. Слово має колосальну силу: словом можна вбити і воскресити. Слово лежить в основі 6000 мов, якими розмовляє людство.
Любов до слова — так перекладається поняття філологія з давньогрецької. Літературознавці та лінгвісти, викладачі та вчителі в галузі літератури і мови, бібліотекарі та перекладачі, журналісти й усі, хто пов’язав свою професійну діяльність з філологією, — це канва будь-якої нації.
З початком повномасштабного вторгнення пані Юлія разом зі своєю сім’єю проживає у Сваляві та встигла чимало зробити для місцевої громадськості та вимушено переселених людей.
— Пані Юліє, розкажіть про професійну діяльність в Сваляві? Чому обрали саме це місто для переїзду?
— У Сваляві опинилися випадково, змогли знайти тут житло у квітні 2022 року. Одразу влаштувалася на роботу до ГО “Рада жінок Донеччини”, де у складі мобільної бригади їздили по Мукачівському району, надаючи необхідну допомогу ВПО, у складі бригади працювала соціальною педагогинею.
Мала досвід роботи в центру розвитку дитини “Азбука”, можу сміло рекомендувати його мамам та дітям. Оскільки я є приватним підприємцем, наразі надаю соціальні та освітні послуги, співпрацюю з ГО “Свалява Сівік”, на базі якої в рамках проєкту провела курс занять з англійської для дошкільнят, школярів молодшої та старшої школи. Всі заняття для відвідувачів були абсолютно безкоштовними.
А зараз подібний проєкт вже п’ятий місяць успішно реалізується на базі ГО “Дієва громада” у Сваляві, де заняття з англійської відвідують як місцеві, так і ВПО. Слід відмітити, що на заняття приїздять не лише мешканці Сваляви, а й з найближчих сіл: Росош, Неліпино, Поляна, Голубине, Сусково.
“Родзинкою” наших занять є те, що це не просто вивчення англійської. Заняття, які проводжу, поєднують англійську, логіку та STEM-технології.
Раннє залучення учнів до інноваційного підходу може підтримати не лише розвиток креативного мислення та формування компетентності дослідника, а й сприяти кращій соціалізації особистості.
— Чим Ви займалися до переїзду в Сваляву?
— До 2022 року проживала у місті Мирноград Донецької області, де, власне, і народилася. Закінчила Горлівський державний педагогічний інститут іноземних мов (вчитель англійської та української мови та літератури та зарубіжної літератури), а згодом і Донецький технічний університет за фахом “Економіст-менеджер”.
З 2003 по теперішній час працюю у Мирноградській ЗОШ №5 імені Валерія Доценка. Маю вищу вчительську категорію та звання “старший вчитель”.
Коли прийшла працювати у цю школу після інституту, зрозуміла, що моє місце тут. І більше ніде працювати не хочу. Два роки навчаю дітей онлайн у своїй рідній школі на Донеччині, хоча вони зараз, як кажуть, знаходяться по всьому світу.
З учнями в Мирноградській ЗОШ №5, 2019 рік. Фото: Юлія Павлюк.
Школа фізично зруйнована, але колектив працює за добре налагодженою системою. Всі уроки розпочинаються з того, що діти діляться своїм настроєм, і вже від цього залежить, як піде сам урок, іноді він може йти зовсім не за планом та перейти у якусь дискусію чи якісь арт-терапевтичні вправи.
З філологічною діяльністю пов’язані і мої публікації у збірках на тему дослідження рідного краю.
— Яке Ваше особисте ставлення до професії?
— У роботі завжди підтримувала демократичний та індивідуальний підхід. Улюблених учнів ніколи не мала, до всіх намагалася і намагаюсь ставитися однаково. Адже зовнішній вигляд учня ніяк не повʼязаний з успішністю.
На моїх уроках діти відповідають сидячи, з місця. Якщо учень не хоче йти до дошки — може відповідати з місця. Не хоче на уроці — бо підлітки можуть мати певні проблеми з виступами перед усім класом — може відповідати після уроку тет-а-тет. Я завжди поважаю думку учнів, навіть якщо вона не збігається із загальноприйнятою або моєю. На уроках ми спокійно можемо обговорювати різноманітні теми.
Під час уроку можу сидіти з учнем за партою, а не за вчительським столом, в їдальні поряд — а не за окремим місцем. Вважаю, що вчитель — це друг і координатор, але до якого ставляться з авторитетом, без авторитарності.
Мої учні знають, що можуть поставити мені будь-яке запитання і отримати на нього чесну відповідь. Дуже люблю, коли учні сперечаються зі мною і ми разом шукаємо істину, бо істина народжується у суперечках.
Публікація Юлії Павлюк
— Розкажіть про співпрацю з Павлом Клімкіним та знайомство з іншими видатними людьми.
— У 2018 році випадково познайомилася з почесним консулом Угорщини в Україні паном Василем Вишиванюком. Він разом з ГО “Чисті серцем” та за підтримки Міністерства закордонних справ України (на той час його очолював Павло Клімкін) заснували соціальний проєкт “Книга добра”, в якій збиралися дитячі історії про добро.
З Павлом Клімкіним та Дмитром Кулебою. Фото: Юлія Павлюк
Учні нашої школи взяли участь у соціальному проєкті “Книга добра”, в рамках якого безкоштовно відвідали Угорщину, Румунію, Німеччину, Австрію, Нідерланди, вручаючи Книгу добра першим особам відвіданих країн.
У 2019 році консул Василь Вишиванюк та Павло Клімкін неодноразово приїздили до нашої школи в гості з подарунками. У 2021 році мене, як одного з активних учасників проєкту “Таємниці України для тебе”, запросили на зустріч з Дмитром Кулебою у Міністерство закордонних справ, де урочисто вручила йому подарунок від нашої громади.
— Які враження справила на Вас Свалява?
— Люблю Сваляву, її природу, людей, говір, сповільнений темп життя. Тішуся, що приношу користь цій громаді, залучена в різноманітних проєктах, сплачую тут податки (бо маю зареєстрований ФОП у Сваляві).
Але, на мій погляд, у Сваляві не вистачає різноманітних краєзнавчих конференцій, зустрічей, круглих столів на тему рідного краю. Для того, щоб мешканці та гості міста краще дізналися про цей край, який має самобутню цікаву історію та чарівну природу.
Також, користуючись нагодою, хочу привітати з Днем філолога своїх колег. Бажаю усім причетним успіхів, здоров’я, радості. Нехай кар’єра рухається вгору. Ентузіазму, любові та відданості своїй справі під мирним небом!