Голосування, пропуски, пропозиція продати українську ГТС Америці: нардеп Віктор Балога у проєкті Суспільного “Обранці”

За інформацією: Суспільне.

Нардеп Віктор Балога у проєкті Суспільного “Обранці”. Віктор Балога | Facebook

Як голосував у Верховній Раді народний депутат Віктор Балога, скільки разів був відсутній та що каже про роботу парламенту в умовах повномасштабної війни — читайте у матеріалі "Суспільне Ужгород".

"Обранці" — це міжрегіональний проєкт "Суспільного" про діяльність народних депутатів з часу обрання на позачергових виборах у липні 2019-го року.

Ініціативність Балоги у Верховній Раді

Віктора Балогу обрали до Верховної Ради у 2019 році від партії "Єдиний центр" за 69-м округом. Він є чинним членом комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

"За 5,5 років Віктор Балога був відсутній у 44% голосуваннях парламенту. Він системний прогульник Верховної Ради 9-го скликання. Став значно активніше пропускати засідання ВР з початку 2024-го року", — каже у коментарі "Суспільному" аналітикиня руху "Чесно" Софія Лазарова.

Віктор Балога ініціював 59 законопроєктів і постанов (зокрема, як співавтор), з них 15 — стали чинними (25% прохідності). "Жодного разу не виступав як єдиний ініціатор. Востаннє подавав законопроєкт у жовтні 2024-го як один зі співавторів", — зазначає аналітикиня "Чесно".

Балога — один з 32-х співавторів ухваленого у 2023-му закону про внесення змін до закону "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо вдосконалення правового регулювання інституту старост та його діяльності в умовах воєнного стану.

Ініціативність Віктора Балоги у Верховній Раді. Суспільне Ужгород

Віктор Балога голосував "за" 3346 разів (18%), проти — 67 (0,36), утримався — 1459 (8%), не голосував — 5393 (30%), був відсутній — 8020 (44%).

За 5,5 років виступав усього один раз з місця. Висловлювався щодо запровадження допомоги для економічної реінтеграції трудових мігрантів.

"Хоча Віктор Балога входить у комітет держвлади, але багато ініціатив стосувалися соцполітики (пенсії, ветерани, пільги), також кілька щодо довкілля (мисливство, забруднення) та освіти і місцевого управління", — каже представниця "Чесно" Софія Лазарова.

Голосування Віктора Балоги у Верховній Раді. Суспільне Ужгород

Вихід з депутатської групи "За майбутнє"

У грудні 2023-го року Віктор Балога вийшов з групи депутатської групи "За майбутнє".

"Мій вихід з групи був пов'язаний з розбіжностями у поглядах на окремі законодавчі ініціативи, які виносились на розгляд парламенту. Прийшов час, коли кількість таких випадків стала для мене критичною", — розповів у коментарі Суспільному Віктор Балога.

Про ефективність роботи Верховної Ради в умовах повномасштабної війни народний депутат каже так: "Коли ми говоримо про законодавчі ініціативи, які стосуються підтримки Збройних Сил України та обороноздатності країни, то проблем з підтримкою не має. Голоси є завжди, як від більшості, так і від опозиції. Водночас є певні складнощі з розглядом законопроєктів, які стосуються наших зобов’язань перед ЄС на шляху до євроінтеграції".

"По-перше, переконаний, що у Верховної Ради є всі можливості значно підвищити темп розгляду відповідних законопроєктів. По-друге, значна кількість подібних законодавчих ініціатив голосується лише у прив’язці до міжнародної фінансової допомоги, та навіть після неодноразових нагадувань від партнерів. Така недовіра ганьбить нас як державу, бо реформи, пов’язані з євроінтеграцією, насамперед потрібні нам самим".

Маркерні голосування у Верховній Раді

У грудні 2022-го року Верховна Рада проголосувала законопроєкт про містобудівну реформу. На сайті руху "Чесно" зазначили, що він містить корупційні ризики, а у Євросоюзі двічі закликали відхилити законопроєкт. Віктор Балога не голосував за цей законопроєкт.

"Щодо цього законопроєкту були суттєві зауваження від громадських організацій та представників місцевого самоврядування через потенційні корупційні ризики та обмеження повноважень громад. Крім того, рухатись у ЄС і приймати законопроєкти, які суперечать європейському праву та викликають негативну реакцію серед європейських чиновників та політиків – це абсурд", — каже Віктор Балога.

У липні 2023-го Верховна Рада прийняла закон про легалізацію медичного канабісу. Балога голосував "за".

"Для мене ключовою була позиція медичної спільноти, яка зокрема опікується питанням лікування та реабілітацією військовослужбовців та ветеранів. Вони навели достатньо аргументів на користь такого рішення. Хоча, звичайно, сфера застосування медичного канабісу набагато ширше і стосується всіх пацієнтів, які мають тяжкі захворювання з хронічними болями, зокрема, онкологічні", — зазначив депутат.

У серпні 2024-го року Верховна Рада прийняла закон про заборону релігійних релігійних установ, пов'язаних з Росією. Балога голосував "за".

"Насамперед хочу зазначити, що йдеться не про якусь конкретну церковну організацію, а про можливість впливу на наші внутрішні питання через релігію. Україна має бути духовно відокремленою від Росії, бо це питання нерозривно пов’язане з нашим державним суверенітетом та незалежністю", — розповів нардеп.

У березні 2025-го року Верховна Рада прийняла закон про примусове відчуження приватної землі в Ужгородському районі. Віктор Балога не голосував.

"Цей законопроєкт явно порушує права землевласників на Закарпатті, причому жодних виразних аргументів на користь його прийняття, я не почув. Попри війну в країні, подібні рішення мають прийматись з дотриманням правових норм, а не зі стелі", — зазначив депутат.

Пропозиція продати українську ГТС Сполученим Штатам

У січні 2025-го на своїй Facebook-сторінці Віктор Балога висловлювався щодо продажу США української газотранспортної системи, аби захистити її від російських ракетних ударів. На запитання, чи змінилась думка після перемовин України і США щодо копалин, відповів так:

"З часу, як я озвучив таку пропозицію та до сьогодні, російська війська, за офіційною інформацією, знищили понад 40% наших газовидобувних потужностей. Щоб пройти наступну зиму з теплом, нам вже зараз потрібно знайти додатково декілька мільярдів євро на закупівлю газу. А це завдання з зірочкою, м’яко кажучи. Тому моя позиція залишається незмінною: ми не зможемо самостійно ані захистити, ані відновити, ані ефективно використовувати нашу ГТС", — зазначив нардеп.

"Прихід американських власників — це гарантія того, що вона зможе працювати далі. А загалом суттєве залучення в нашу економіку США — це вагоме доповнення до військової компоненти гарантій безпеки зі сторони наших європейських союзників. Нам потрібна хороша угода, яка зробить Україну важливим партнером нової адміністрації Білого дому, в процесі відновлення економічної могутності США. Разом ми будемо тільки сильнішими, як в економічному, так і в безпековому плані", — каже Балога.

Що задекларував Балога

У своїй декларації за 2024-й рік він вказав 26 картин картини, дві земельні ділянки та 5,7 мільйонів гривень готівкою, а його дружина — 506 тис. євро. На банківських рахунках у депутата є 155 тис. грн, у дружини — 11 тис. грн.

У 2024-му році народний депутат отримав 654 тисячі грн заробітної плати та 94 тисячі грн пенсії.

Політичне минуле Віктора Балоги

Віктора Балогу обирали депутатом Верховної Ради чотири рази (4-го, 7-го, 8-го і 9-го скликань). З 1999 до 2001 р. і у 2005-му — голова Закарпатської ОДА.

Протягом 2005-2006 очолював міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Впродовж 2006-2009 років перебував на посаді глави секретаріату президента України, 2010-2012 — міністр надзвичайних ситуацій в уряді Віктора Януковича.

Новини Закарпаття