Кадри з угорськими військами біля кордону України — фейк. Пояснюють аналітики Інституту Центральноєвропейської Стратегії

За інформацією: Суспільне.

Кадри з угорськими військами біля кордону України — фейк. Пояснюють аналітики Інституту Центральноєвропейської Стратегії. Колаж “Суспільне Ужгород”

Кадри з угорськими військами біля кордону України — не відповідають дійсності. Про угорські фейки і роль Росії у дестабілізації ситуації повідомляють аналітики Інституту Центральноєвропейської Стратегії.

Про це йдеться на сайті "Infopost.media", який спеціалізується на протидії дезінформації та маніпуляціям щодо етнічних питань в Україні.

Останні кілька днів, починаючи з 10 травня, у соціальних мережах та месенджерах почали поширювати відео з військовими маневрами, в якому нібито "викрито" підготовку збройних сил Угорщини до перекидання або можливо навіть наступу у бік України, на Закарпаття.

"Обстановка на кордоні України з Угорщиною останнім часом не змінювалася, а позаштатних чи нестандартних ситуацій українські прикордонники не спостерігали". Так прокоментували "Infopost.media" ситуацію з нібито рухом угорської техніки до кордону з Україною у Мукачівському прикордонному загоні.

"Суспільне Ужгород" звернулося за коментарем до речниці СБУ на Закарпатті Ванди Мільо. Там зазначили, що наразі ситуацію не коментують.

Непросто однозначно стверджувати, хто саме стоїть за цією / цими дезінформаційними кампаніями, кажуть аналітики Інститу Центральноєвропейської стратегії. Але вони збіглися у часі з черговим загостренням в українсько-угорських відносинах через викриття Службою безпеки України мережі шпигунів угорської військової розвідки, і взаємною висилкою дипломатів офіційними Києвом та Будапештом.

Відтак, це не виглядає як збіг, а радше цілеспрямоване гібридне втручання. Такі втручання в українсько-угорські відносини аналітики Інституту Центральноєвропейської Стратегії відслідковують як системні дії протягом останніх років. Починаючи з 2021-го року це гібридне втручання відбувається через просування наративу про начебто можливе військове зіткнення між Україною та Угорщиною, а також начебто підготовку обох країн до цього.

"Операція Турул"

10 травня у мережі "X" почали поширювати відео, оформлене як новинний сюжет про нібито переміщення угорської військової техніки до кордону з Україною.

Його первинно поширив акаунт @hungarybased із текстом "Операція Турул". Скоро…. Повернення Закарпаття до Батьківщини".

Відеоряд містить кадри з бронетехнікою, гелікоптерами та артилерією, а також новинну "плашку" з написом "Угорсько-український кордон буде посилено". У підводці до заголовку відео автори вказують, що найпотужніша ескадрилья з 10 літаків вилетіла вранці, тобто в день публікації відеоролика — 10 травня.

У мережі “X” користувач @hungarybased поширив публікацію із текстом “Операція Турул». Скоро…. Повернення Закарпаття до Батьківщини”. Скріншот з мережі “Х” / @hungarybased

Проте детальний аналіз цього відео підтверджує, що фрагменти справжніх кадрів були використані для гібридної кампанії впливу з розпалювання ворожнечі між Україною та Угорщиною через створення страху військового зіткнення, територіальних претензій, а отже повторення російського вторгнення в Україну 2014 і 2022 років, тільки цього разу із заходу, стверджують аналітики Інституту.

Списані Мі-8, турецько-угорська бронетехніка та німецькі "Панцирі"

Публікація містить два елементи впливу — текстова підводка та власне відео. У підводці автори публікації дають відсилку до турула — містичного птаха, який є одним із символів Угорщини та угорської нації, а в інтерпритації угорських правих — символ угорських етнічних земель. Цей символ можна знайти у різних інтерпретаціях, зокрема як монументи та статуї в Угорщині, а також у місцях компактного проживання угорців у сусідніх з Угорщиною державах.

До слова, одну зі статуй турула демонтували 13 жовтня 2022 року з бастіону Мукачівського замку, що призвело тоді до політичного скандалу.

Читати ще

Читати ще

Тризуб замість турула на постаменті Мукачівського замку: як приймали рішення та що робитимуть з демонтованим птахом

На змонтованих відеокадрах фігурує бронетехніка, артилерія й бойові гелікоптери. Деякі з фрагментів зняті з дронів, інші — змонтовані з камер спостереження або наземних операторів. Попри те, що відео підкріплене меседжем про посилення угорськими військами кордону з Україною, локації з відео не мають жодних характерних рис прикордонної зони із Закарпаттям. Кадри відео навмисне спотворені якістю та накладанням фільтрів для того, щоб важче було розпізнати деталі.

Редакція "Infopost" разом з аналітиками Інституту Центральноєвропейської Стратегії дослідили кадри з відео для того, щоб визначити локації та техніку і маневри, у яких ця техніка могла брати участь. На відео таки угорські військовослужбовці та угорська військова техніка.

Це підтверджують, наприклад, номерні знаки бронеавтомобілів у форматі HK xx-xx — стандарт Збройних сил Угорщини. Форма на військових також відповідає сучасному стандарту ЗС Угорщини (Honvédség). Камуфляжний патерн HunCam (угорський цифровий), введений після 2020 року. Моделі, розпізнавальні знаки на бойовій техніці також свідчать про приналежність до угорської армії. Однак ці відеокадри — не нові. Зняті вони ще минулоріч і це підтверджує аналіз кадрів опублікованого відео та записів навчань угорських військ спільно з військами НАТО на території власне Угорщини.

Так, на деяких кадрах з’являються бойові гелікоптери — ударно-транспортний гелікоптер Mil Mi-24 (варіант Mi-24V або модернізований Mi-24P) угорських Повітряних сил. Бортовий номер "336"  і знак (біла стрілка) на хвості — підтверджують приналежність до Угорщини. Mi-24 — один із найвідоміших радянських ударних гелікоптерів, широко модернізувався в країнах Варшавського договору. Угорщина має обмежену кількість цих машин, частина з них модернізована у співпраці з Росією до 2022 року. Цей же гелікоптер пролітає на оригінальному відео, опублікованому на Youtube-каналі The Coalition Radio Network у листопаді 2023 року.

Кадр з маніпулятивного відео @hungarybased і кадр з відео “The Coalition Radio Network”. “Hungarybased” і “The Coalition Radio Network”

Також на кадрах з’являється гелікоптер Мі-8, експлуатацію яких Повітряні сили Угорщини після 52 років завершили у 2021 році. Проте, за оцінками фахівців, ці повітряні машини можуть експлуатуватися ще впродовж 4-5 років попри рішення поступово вивести їх з бойового складу повітряних сил Угорщини.

Також на кадрах з’являється самохідна артилерійська установка Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000), яка перебуває на озброєнні угорської армії. Камуфляж і форма корпусу відповідають PzH 2000HU, яку постачає Угорщині німецька компанія Krauss-Maffei Wegmann (KMW).

Кадр з маніпулятивного відео @hungarybased і кадр з відео YouTube-каналу “Mauzer Adaptive Hussars 2023”. Скріншот відео @hungarybased

Угорщина замовила 24 одиниці PzH 2000HU у 2018 році, а перші з них надійшли до угорського  війська у 2022–2023 рр. Ця САУ вважається однією з найефективніших САУ у світі, з дальністю стрільби до 40–60 км залежно від боєприпасів.

Також на відео видно й інший транспорт, у якому можна розпізнати бойові машини Gidrán, спільне виробництво яких турецькою компанією Nurol Makina та угорською Raba Otomotiv Holding локалізоване безпосередньо в Угорщині у 2023 році.

Інші кадри з пропагандистського відео теж співпадають із кадрами відео навчань:

Розбір маніпулятивного відео. Кадр з маніпулятивного відео @hungarybased і кадр з відео “The Coalition Radio Network”

Більшість кадрів — із полігону в окрузі Веспрем, що на заході Угорщини неподалік озера Балатон у межах гірського масиву Баконь (гірська місцевість, аналогічна до Закарпаття). Тут, власне, розташований один із ключових військових навчальних полігонів Угорщини (Bakony Combat Training Centre), де проходять регулярно і навчання під егідою НАТО.

Основні військові навчання, що відбулися в Угорщині та могли бути джерелом кадрів, використаних у відео, це Saber Guardian 2019 (США, Угорщина, Румунія, Болгарія та інші партнери), Brave Warrior 2022 (Угорщина, США, Італія, Словаччина, Хорватія), MILEX 2025 (11 країн ЄС) та DEFENDER-Europe 25 (США, країни НАТО та партнери).

Водночас, наведені вище та інші елементи, локації, застосована техніка й кадри відео вказують на міжнародні військові навчання Adaptive Hussars 23, що проходили в Угорщині з 2 до 26 листопада 2023 року з залученням військових США, Хорватії, Італії та Туреччини. Участь у них взяли 5000 угорських військовослужбовців, включаючи 500 резервістів. Ці навчання пройшли якраз на базі Bakony Combat Training Centre поблизу міста Újmajor.

Радикальна мережа «Based» у X

Акаунт @hungarybased, який є першоджерелом фейкового відео, регулярно поширює візуальний контент із військових подій та політичних тем, часто з маніпулятивними підписами.

Фейково-маніпулятивне відео з угорською армією набрало за добу понад 750 тис. переглядів та більше ніж 620 репостів. Репости дописи додали приблизно 120 000 переглядів, що свідчить про широке охоплення аудиторії. Зараз відео має понад 1,1 млн переглядів.

Дописи на аккаунті свідчать про підтримку політику уряду Віктора Орбана, адже в стрічці чимало відповідних дописів та репостів, вони забарвлені критикою ліберальних та проєвропейських сил. Створений він був у січні 2022 року.

Цікавою є стрічка підписок профілю @hungarybased. Серед тих, кого фоловить аккаунт, — міністр закордонних справ Петер Сіярто, угорський ультраправий політик, лідер партії "Наша Батьківщина" Ласло Тороцкай, ультраправий лідер президентської гонки в Румунії Джордже Сіміон, провладні та праві онлайн-видання, а також російські Z-акаунти й політичні стрімери. А також, як звернув увагу угорський журналіст-розслідувач Саболч Поньі, навіть міністр оборони Угорщини Крістоф Салаї-Бобровницький та Гладден Паппін, президент Угорського інституту закордонних справ.

Крім власне дослідженого акаунта Based Hungary в Х виявились ще кілька профілів з назвою Based – "Based Germany", "Based Poland", "Based Serbia" тощо, створених у проміжку між 2020 та 2024 роками та з таким же праворадикальним контентом та сукупною кількістю в 66+ тисяч читачів.

Нова хвиля "пересувань" угорської техніки

Інше відео з пересуванням начебто угорської військової техніки до кордону з Україною 12 травня почало ширитись російськими та проросійськими Telegram-каналами, в соцмережі "Х", а також на платформі Reddit (гілка вже видалена через фейкове відео). На ньому також зафіксовано нічне перекидання техніки Gidrán та САУ PzH 2000 в межах міської забудови.

Його можна знайти в мережі з описами, мовляв, ця техніка накопичується під ключовими угорськими КПП на кордоні з Україною (Загонь, Берегшурань, Тисабеч, Барабаш, Нодьгодош).

Фейк розганяють не тільки в російському, але й українському інформпросторі, зокрема його поширив профіль опального екснардепа Ігоря Мосійчука, який регулярно поширює і російську, і просто дезінформацію.

Сервіси з розпізнавання зображень та відео через низьку якість та погане освітлення не дали змогу встановити час та місце пересування військових машин. Хоча наявність серед них вказаних бойових машин дозволяє припустити, що техніка таки угорська та пересувається на території Угорщини.

Ймовірно, першоджерелом відео стала публікація 11 травня в соцмережі Facebook користувача Zoltán Hartai. Вона набрала понад 4 тисячі реакцій, 17 тис. поширень, а саме відео переглянули понад 2 млн разів.

Публікація користувача Zoltán Hartai 11 травня в соцмережі Facebook. Zoltán Hartai | Facebook

На PzH 2000, зафіксованих на відео, видно похиле маркування з жовтими та чорними смугами на передній частині. Таке маркування використовується для позначення крайніх габаритів гармати та корпусу під час маршу вночі або в умовах обмеженої видимості під час перекидання техніки в мирний час, особливо в умовах цивільного трафіку.

У підпис до відео користувача Zoltán Hartai зазначено: "Щось відбувається у Пешті (одна з двох ключових частин Будапешта – ред)", і додано, що це відео начебто було знято "вчора", тобто 10 травня.

За даними угорських ЗМІ, зокрема видання Telex, військова техніка пересувалась до Будапешта ввечері 7 травня та вранці 8-го з Тати, Годмезевашаргей (південь Угорщини) та Сольнока (південний схід поруч у напрямку Румунії, поруч з Будапештом) для демонстрації на фестивалі Людовіка якраз на Пешті. 10 травня ввечері техніка тим же маршрутом поверталась до своїх баз.

Військова техніка на фестивалі Людовіка якраз на Пешті. Szigetváry Zsolt / MTI

На фестивалі якраз і були представлені танк Leopard 2A4HU, броньований автомобіль Gidrán, самохідна гармата Panzerhaubitze 2000, бойова машина піхоти LYNX KF-41, броньована бойова машина піхоти BTR-80A, легкий всюдихід Polaris MZR4 та легкий всюдихід Humvee.

Тобто у цьому випадку йдеться знову ж таки про маніпуляцію та фейк із реальним відео.

Наратив про можливе військове зіткнення між Україною та Угорщиною

Вже не вперше у мережу вкидають дезінформацію про можливе військове зіткнення між Україною та Угорщиною. Аналітики Інституту Центральноєвропейської Стратегії відстежили кілька таких кампаній, причому як напередодні російського вторгнення, так і відразу після його початку в 2022 році. Ось ці дослідження:

▪️Як російська пропаганда лякає фейками про угорські війська під кордоном з Україною

▪️Російський фейк про військову напругу між Будапештом і Києвом “вкинули” і в угорський інформпростір

Через подібний фейк про переміщення військової техніки у січні 2022 року (до початку російського вторгнення) змушене було реагувати Міністерство оборони Румунії.

Водночас, за два дні до початку російського вторгнення у 2022 році, а саме 22 лютого, коли російський диктатор Путін визнав так звані Л/ДНР, за наказом тодішнього міністра оборони Угорщини Тібора Бенкю було перекинуто частину угорських регулярних військ на східні кордони, зокрема під кордон з Україною. Тоді це було офіційно пояснено загостренням ситуації в Україні через дії Росії.

Вже тоді такі дії угорської сторони викликали резонанс і критичну реакцію в Україні, адже українсько-угорські відносини на той момент уже перебували в кризі та провідною їхньою темою з українського боку були можливі територіальні зазіхання Угорщини на Закарпаття.

Один з провідних європейських експертів з безпеки та старший науковий співробітник Центру врядування у Східній Європі, Росії та Центральній Азії Німецької ради з міжнародних відносин Ондраш Рац детально пояснив дії угорських військових у той час, їхні завдання та що за ними стояло у окремому експлейнері для "Європейської Правди".

Саме цей факт з 2022 року щодо дій угорських військових використовується для підтвердження фейків, маніпуляцій, конспірологічних теорій та медійних кампаній щодо військових планів Угорщини щодо України.

Зазвичай цю інформацію вкидають в інформаційних простір через праворадикальні угорські або проросійські "пабліки", які важко ідентифікувати щодо контролю, але які зазвичай лояльні одночасно і до Віктора Орбана, і до Владіміра Путіна.

Попри обгрунтовані аргументи та факти, які вказують на відсутність підстав говорити про реальні територіальні претензії чи військові плани Угорщини щодо України та зокрема Закарпаття, наратив про це є частиною української громадської думки щодо Угорщини.

Це підтверджують дані всеукраїнських соціологічних опитувань, які були організовані Інститутом Центральноєвропейської Стратегії у співпраці з Фондом Демократичні Ініціативи на цю тематику в 2022 і 2023 роках.

"Таким чином, поширення, популярність та резонанс таких фейкових відео і гібридних кампаній загалом є не тільки типовим прикладом дезінформаційного продукту, щоб сіяти паніку, страх та звісно ж додаткову напругу в українсько-угорських відносинах. Це, власне, яскравий приклад, у якому кризовому стані перебувають українсько-угорські відносини, які не обмежуються тільки питанням забезпечення прав угорської нацменшини в Україні. Ми є свідками того, як це чутливе етнічне питання стало приводом і лейтмотивом безпрецедентної політичної та геополітичної інструменталізації", — підсумовують аналітики Інституту Центральноєвропейської Стратегії.

Новини Закарпаття