Хто і для чого «каламутить воду» в Драчинських озерах

Хто і для чого «каламутить воду» в Драчинських озерах 1922 Хто і для чого «каламутить воду» в Драчинських озерах

У свалявських фейсбук-спільнотах уже другий тиждень «гуляє» тема Драчинських озер, які нібито хочуть «привласнити» певні особи. 

Район.Свалява вирішив розібратися, що ж це за такий об’єкт, до чого тут навколишні землі, чому насправді піднялась ця тема і хто намагається ввести в оману мешканців Свалявщини.

ДАЙ БОТУ РОБОТУ…

З липня 2024 року у групах Свалявщини з’явився цікавий користувач – бот Еко-світ. Дивним чином це співпало з періодом, коли у квітні звільнили ексочільника Свалявського лісгоспу та за сумісництвом депутата Свалявської міськради і вічного борця зі свалявським «комуналом» Романа Годю. Нагадаємо, що на своїй посаді пан Роман почувався непогано, заробивши за 2023 рік згідно з декларацією про доходи 1 275 663 грн заробітної плати. Це в середньому 106 305 гривень на місяць. 

Читайте також: Хто з посадовців Свалявщини став мільйонером у 2023 році

Спершу дописи цього користувача стосувалися директора Свалявського лісгоспу Сергія Барана, звісно ж з критикою.

До слова, у цьому дописі еко-бот акцентує на культурі і спілкуванні, власне про них ми згадаємо трошки пізніше.

Подібних дописів є багато. Про те, що сторінку дуже хвилює робота конкретно свалявських лісів стало зрозуміло ще й тоді, коли Район.Свалява опублікував новину про те, що судитимуть ексочільника Свалявського лісгоспу, який завдав збитків місцевим громадам на понад 4 мільйони гривень. Тоді ображений еко-бот звинуватив видання у однобокості, при цьому вочевидь забувши про власну діяльність.

А діяльність бота, який згідно з назвою мав би підіймати важливі теми про екологію, природу та збереження навколишнього  середовища, різко змінилася у січні-лютому 2025 року. Саме тоді виявилася справжня суть створеного профілю – очорнення депутатів Володимира Суботовського та Андрія Гуледзи та вихваляння ексочільника Свалявської громади Юрія Григи.

У своїх дописах еко-бот «об’єктивно» звинувачує Суботовського та Гуледзу у всіх смертних гріхах. Тут є і «дерибан», і «керування громадою», і «захоплення земель», і «співпраця з росіянами», і «цькування» Юрія Григи, який через власні помилки примудрився втратити частину бізнесу. Еко-бот, який звинувачував очільника лісгоспу Барана в хамстві, не скупиться «культурно» обкладати нецензурщиною місцевих підприємців. Ба більше, навіть опустився до звинувачення очільника свалявського «комуналу» Михайла Пітри в «педофілії».

Читайте також: Вендетта по-свалявськи, або Хто затіяв бійку в комуналі

Дописи ви можете знайти на сторінці еко-світ у фейсбуці. А ми ж звернули увагу на останнє питання, яке так зачепило еко-бота. Цього разу перепало ще й місцевому активісту та волонтеру Тарасу Оксенюку, який вже понад рік відстоює відновлення Драчинських озер.

ДРАЧИНСЬКІ ОЗЕРА – НЕ ПРОДАТИ, А ЗБЕРЕГТИ

Отож з березня 2025 року Еко-бот активно маніпулює темою Драчинських озер, мовляв Тарас Оксенюк разом із звісно ж Гуледзою хочуть їх «відібрати у громади». Коли ж ми взялись дізнатися, що ж це за такий об’єкт і чому він так потрібен еко-боту, то, як кажуть у народі, всі пазли склалися. 

«Драчинські озера», як їх називають неофіційно, це водойма, яка знаходиться в урочищі «Круглий» на околиці Сваляви. Як розповів очільник свалявського осередку Українського товариства мисливців та рибалок Олександр Гісем, ще у 1975 році був затверджений Документ з проєктом рибної водойми у місті Свалява, з кресленням і кошторисом. Місцеві мисливці та рибалки зробили в урочищі водойму, щоб мати можливість рибалити та полювати на диких качок, оскільки об’єкт знаходиться за межами населеного пункту. 

Після першого паводку наприкінці 1970-х вода розірвала дамбу, водойма зміліла, тож у 1980 році Олександр Гісем особисто за власний кошт поглибив ставки. У 90-х роках знову був паводок і знову очільник УТМР за власний кошт привіз екскаватор, зібрав людей, та почали наводити там лад. 

«У нас є документ, яким озера передано у власність УТМР до 2010 року. А в 2010 році змінили інспекцію та правила оформлення відповідних документів і рибалкам та мисливцям пояснили, що ви туди не лізьте, бо там треба великі гроші», – згадує Олександр Гісем. 

Озера багато років стояли нікому не потрібні та не приносили жодної користі ні тим самим рибалкам, ні громаді. Тож питання реорганізації та збереження водойми у жовтні 2023 року підняв Тарас Оксенюк, який також є учасником УТМР та пам’ятає озера в тому вигляді, в якому вони були кілька десятиліть тому, адже сам ходив туди рибалити та відпочивати.

Відтак на своїй сторінці у фейсбуці він опублікував допис із пропозицією до всіх небайдужих свалявчан, в якому виклав прагнення відновити водойму та зробити так, аби вона перейшла у власність громади та її мешканців офіційно. Паралельно Тарас Оксенюк разом із Олександром Гісемом написали звернення до депутата Андрія Гуледзи, аби він посприяв у відновленні водного об’єкта. 

«Нашою метою було зберегти водойму для громади, адже так склалося, що хто має більше грошей і землі ближче до того озера, той чомусь вирішує, що це його і починає там газдувати. Коли ми взялися за питання Драчинських озер, то виявилося, що вони взагалі ніяк не оформлені юридично. Тож вперше в історії Свалявщини міська рада взялася за оформлення документів, розробку паспортів водних об’єктів для того, повернути їх у власність громади та її мешканців і мати можливість здавати в оренду. Фактично, ми захистили ці об’єкти від зміни форми власності», – наголошує Тарас Оксенюк.

Читайте також: Свалявський волонтер друкує на 3D принтері «подарунки» росіянам

Представник УТМР роз’яснює, що там, де роками був чагарник, тепер буде ще й водний об’єкт. Незалежно від того, хто візьме його в оренду, користуватися ним зможуть як орендар, так і місцеві мешканці, які зможуть спокійно рибалити та відпочивати на природі. 

До слова, Тарас Оксенюк спільно з учасниками УТМР систематично влаштовують на водоймі суботники. Там вже вирізали частину дерев, а два роки тому побудували велику альтанку для відпочинку.

Цікаво, що, зі слів Тараса Оксенюка, на перших етапах підготовки озер до відновлення та відтворення все було добре, доки не дійшло до голосування за це питання на комісіях. Як зізнався активіст, йому пояснили, що деякі представники земельної комісії та деякі депутати свідомо бойкотували це питання, аргументуючи в кулуарах, що «не будемо голосувати, бо там є Оксенюк».  Проте, попри супротив, озера таки повернули у власність громади.

До слова, це озеро двічі пробували взяти у приватну власність. Востаннє років 5-6 тому це хотіли зробити двоє місцевих бізнесменів. Для цього вони вступили у організацію УТМР, хоча ніколи не займались ані рибальством, ані мисливством, однак, коли детально промоніторили, що озера неможливо взяти під власний контроль, то успішно вийшли з УТМР. 

«Тому зараз їх дратує, що ми довели справу до логічного завершення. Ми не знаємо, хто виграє аукціон, але ми задоволені, що зруйнували плани «прихватизації» територій, яка має належати громаді», – ділиться Тарас Оксенюк.

ДОХІД В БЮДЖЕТ ТА РЕКРЕАЦІЙНА ЗОНА ДЛЯ СВАЛЯВЧАН

Як розповіла начальниця Відділу земельних відносин Свалявської міської ради Оксана Артеменко, на сьогодні «Драчинські озера» є землями комунальної власності.

«За процедурою Свалявська міська рада зробила паспорт водного об’єкта на ці озера, який погодило Державне агентство водних ресурсів. Після розробки паспорта ми сформували земельну ділянку комунальної власності під цим водним об’єктом. У нас вийшла земельна ділянка, і ми зареєстрували право комунальної власності на неї. Далі зробили нормативно-грошову оцінку, яку затвердили на сесії міської ради, і після цього сформували лот для продажу права оренди на аукціон», – розповідає Оксана Артеменко.

Зі слів начальниці Відділу земельних відносин, зараз право оренди виставлено на торги. Аукціон відбудеться 15 квітня і участь у ньому можуть взяти всі охочі. Термін оренди – 14 років.

Той, хто виграє аукціон, зможе займатися на території озер риборозведенням, але важливо те, що головна умова аукціону – вільний безкоштовний доступ до водойми для мешканців громади, які зможуть там відпочивати та рибалити.

Драчинські озераДрачинські озера

Драчинські озераДрачинські озера

Драчинські озераДрачинські озера

Драчинські озераДрачинські озера

Драчинські озераДрачинські озера

Тобто фактично територія, яка роками стояла пусткою та самознищувалась, тепер зможе стати однією з безкоштовних рекреаційних зон для свалявчан, а також приноситиме прибуток у бюджет громади, адже той, хто виграє аукціон, буде платити окремо за оренду земельної ділянки та окремо орендну плату за водний об’єкт, як це передбачено Водним кодексом України. 

Простими словами, мешканці Свалявщини отримають місце для відпочинку, а громада – дохід.

ДЕ Ж ЗАРИТИЙ КАМІНЬ РОЗБРАТУ?

Ми ніяк не могли зрозуміти, чому ж «Драчинські озера» стали таким важливим питання для еко-світу, адже здавалось би ситуація з ними йде на користь і громаді, і її мешканцям. Пазли склалися, коли подивилися на карту. 

Драчинські озера знаходяться неподалік сектору, де знаходяться земельні паї місцевих мешканців. Більшу частину з цих паїв на сьогодні орендує фермерське господарство «Агро Свалява» Юрія Григи, якого так вихваляє еко-світ. І, в принципі, можливість приватизувати цей водний об’єкт була б досить вигідною для фермерської діяльності. 

Частина інших паїв знаходяться у власності свалявчан, а в іншій стороні, за межами залізничної дороги, знаходяться землі, які у місцевих мешканців придбало новостворене ТОВ «Поля Свалявщини», яке вочевидь також буде займатися агробізнесом. А про справедливу і чесну конкуренцію на Свалявщині деякі чинні агро підприємці, на жаль, не чули. Тому простіше перекручувати інформацію, подаючи її під відповідним соусом. 

Але про землі та «чесну» конкуренцію ми розповімо у іншому матеріалі. 

Отримана нами інформація з ОФІЦІЙНИХ джерел підтверджує, що «Драчинські озера» залишаються в громаді й, цілком ймовірно, незабаром місцеві мешканці зможуть оцінити новий рекреаційний куточок і, аби порибалити та провести час із користю та задоволення, не потрібно буде їхати у сусідні громади.  

 

 

Джерело

Новини Закарпаття