Музеї Закарпаття, які варто відвідати

За інформацією: Суспільне.

Панорама Ужгородського замку та скансену. Getty Images

18 травня у світі відзначають Міжнародний день музеїв. З цієї нагоди Суспільне підготувало добірку музеїв Закарпаття, що зберігають культурну спадщину регіону та варті уваги відвідувачів.

Закарпатський обласний краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького

Закарпатський обласний краєзнавчий музей імені Тиводара Легоцького. Getty Images

Це один із найстаріших і найвідоміших музеїв Закарпаття, розташований в історичній будівлі Ужгородського замку. Заснований у 1945 році, музей має багаті колекції з археології, етнографії, історії та природи краю. Його експозиції знайомлять з життям різних етносів, що населяли Закарпаття, демонструють традиційні костюми, предмети побуту, зброю, документи та унікальні зразки флори й фауни.

Музей знаходиться за адресою: місто Ужгород, вулиця Капітульна, 33.

Закарпатський музей народної архітектури та побуту

Дерев’яна хата та дерев’яна церква Святого Архангела Михаїла у музеї народної архітектури та побуту в Ужгороді. Квітень 2025 року. Мар’яна Русин/Суспільне Ужгород

Це один із перших музеїв просто неба в Україні, відкритий 27 червня 1970 року. Музей займає близько 2 гектарів і демонструє традиційну архітектуру та побут різних етнічних груп Закарпаття — українців, угорців, румунів, лемків, гуцулів та бойків.

Експозиція включає 30 автентичних споруд: житлові будинки, господарські приміщення, церкву, кузню, млин, корчму та школу. Особливу цінність становить дерев’яна церква Святого Архангела Михаїла з села Шелестово (1777 рік), яка є пам’яткою народної архітектури.

Музей знаходиться за адресою: місто Ужгород, вулиця Капітульна, 33а.

Мукачівський історичний музей

Мукачівський замок “Паланок”. Getty Images

Музей розташований у Мукачівському замку "Паланок", одному з небагатьох, що вціліли до наших днів. Замок є цінною пам’яткою історії та військової архітектури ХIV-ХVII ст. Упродовж століть він слугував для охорони торгових і військово-стратегічних шляхів. За всю свою історію належав багатьом правителям.

Серед експозицій — археологічні знахідки кам’яного та бронзового віків, етнографічні колекції, виставки старовинних меблів, вишивки та народного одягу. Також представлені меморіальні кімнати, присвячені родині Ракоці, Ференцу Казінці та Федору Корятовичу. У музеї діє картинна галерея з творами закарпатських, українських, угорських та польських художників.

Музей знаходиться за адресою: місто Мукачево, вулиця Замкова гора.

Музей "Старе село" у Колочаві

Дерев’яна хата у музеї “Старе село”. Село Колочава Хустського району. 9 серпня 2024 року. Олександра Голубока/Суспільне Ужгород

"Старе село" — перший сільський музей архітектури та побуту на Закарпатті. На його території відтворено село стародавньої Верховини із колочавських експонатів, які ознайомлюють із 300-річною історією побуту місцевих жителів. У скансені представлені пам’ятки культури різних часів та різних верств населення як за соціальним статусом (бідняки, середняки), так і за видом діяльності (вівчарі, лісоруби, мірошники, швеці).

Наразі музей "Старе село" нараховує майже два десятки будівель та допоміжних господарських споруд.

Музей знаходиться за адресою: село Колочава Хустського району, вулиця Дружби, 26.

Хата-музей "Лемківська садиба"

Хата-музей “Лемківська садиба”. Село Зарічево, 2021 рік. Максим Голубєв/Facebook

Це етнографічний музей, розташований у селі Зарічово. Він створений у 1985 році на базі автентичної лемківської хати, збудованої в 1902 році з букових колод місцевим столяром Петером Ковачем.

До комплексу забудови входять: жила частина (хижа, сіни й комора) та господарські приміщення (стодола, хлів і хлівець), що знаходяться в одному ряду, під спільним дахом. Саме такий тип забудови характерний для етнографічної групи лемків. У хаті зібрані предмети побуту, які відтворюють матеріальну культуру лемків початку ХХ століття.

Музей знаходиться за адресою: село Зарічово Ужгородського району, вулиця Йосипа Бокшая, 25.

Закарпатський обласний художній музей імені Йосипа Бокшая

Закарпатський обласний художній музей імені Йосипа Бокшая. Каталог підприємств Закарпатської обласної ради

Це один із провідних мистецьких закладів України, розташований в Ужгороді. Заснований у 1948 році на основі колекції Земської картинної галереї, з 1979 року музей розміщується в історичній будівлі колишнього жупанату, зведеній у 1809 році. У 1990 році заклад отримав ім’я закарпатського художника Йосипа Бокшая.

Фонди музею налічують понад 16 тисяч експонатів, включаючи твори живопису, графіки, скульптури та декоративно-ужиткового мистецтва. Особливу цінність становить колекція угорського мистецтва XVIII — початку XX століття.

Музей знаходиться за адресою: місто Ужгород, площа Жупанатська, 3.

Історико-військовий музей "Лінія Арпада"

Протитанкові піраміди, зведені у 1940-х роках як частина оборонної лінії Арпада для зупинки ворожої техніки. Липень, 2021 рік. НПП “Синевир”/Facebook

Музей "Лінія Арпада" в Колочаві — це історико-військовий комплекс, де представлено унікальну колекцію військового обладнання часів Другої світової війни. Тут можна побачити понад дві тисячі автентичних експонатів, розміщених у відтворених бункерах, які колись були частиною великої оборонної системи, збудованої угорською армією у 1940-х роках для захисту від наступу радянських військ.

Відвідувачі можуть пройтися справжніми підземними ходами, побачити кулемети, автомати, гранати, каски, засоби зв’язку, медичне приладдя й інше спорядження, яке використовувалось під час війни. Частина експонатів — оригінали з того часу.

До складу музею "Лінія Арпада" входить найдовша в Європі відреставрована стометрова оборонна лінія.

Музей знаходиться за адресою: село Колочава Хустського району, вулиця Дружби, 26.

Музей історії та етнографії румун Закарпаття

Музей історії та етнографії румун Закарпаття “Румунська садиба”. Сайт Карпатського культурного шляху

Музей заснований Іоном Ботошем — лікарем, письменником та етнічним румуном. Це наразі єдиний музей в Україні, присвячений румунській культурі краю. Експозицію складають зразки вишивки, традиційний одяг, рушники, предмети побуту, ікони, книги та рукописи, які Іон збирав самотужки протягом багатьох років.

У музеї також зберігаються "Дипломи Марамарощини" — документи, написані у 1900 році Магалі де Апшею, у яких згадуються всі села історичного регіону.

Музей знаходиться за адресою: село Нижня Апша Тячівського району, вулиця Олекси Борканюка, 17.

Нагадаємо, які заходи можна буде відвідати в Ужгороді з нагоди Міжнародного дня музеїв.

Новини Закарпаття