240 На Свалявщині стоїть пам'ятник на місці поховання, якому понад 1000 років
У полі між Свалявою та Драчино стоїть пам’ятний знак на місці поховання угорського воїна. Пам’ятник встановили у 1999 році з нагоди 1100-річчя віднайдення могили угорця.
Про це журналістам Район.Свалява розповіла директорка Свалявського історичного музею Марія Цанько.
18 червня 1998 року рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради цю земельну ділянку площею 9 кв. м. надали у постійне користування Свалявському Угорському культурному союзу.
Обладунки, які знайшли на місці поховання, спочатку демонструвалися у власному музеї Легоцького. Після смерті Теодора Легоцького музей облаштували в Мукачеві, в замку «Паланок». Там і знаходяться світлини речей, які знайшли у могилі воїна.
На Свалявщині стоїть пам
Історія поховання
Ще наприкінці IX століття через Закарпаття пройшло одне з угорських племен, яке мігрувало з Уралу. Перетнувши Верецький перевал, вони зупинилися у мальовничій Свалявській долині на відпочинок, який тривав близько 40 днів.
Існує припущення, що їхній шлях пролягав аж до Мукачева.
Саме тоді, як вважають дослідники, на території сучасної Сваляви поховали воїна у обладунках разом зі своїм конем, теж у броні. Це свідчить про високу значимість померлої особи.
На Свалявщині стоїть пам
Пізніше, у середині XIX століття, цим фактом зацікавився Теодор Легоцький — нотаріус і археолог-аматор. Проводячи розкопки на землях маєтку графа Шенборна, він зацікавився курганом, який знаходився на околицях Сваляви.
«На жаль, курган був повністю розритий і зрівняний із землею. Географічних координат тоді не зафіксували, тому точної точки на мапі сьогодні не знайти. Але в усних переказах живе згадка про те, що саме на тому полі був похований воїн – свідок історії нашого краю ще до утворення знайомих нам держав» – розповідає Марія Цанько.
Частково знайдені обладунки були описані, але до 1944 року угорці все, що стосувалося їхньої історії, забрали у Будапешт.
На Свалявщині стоїть пам