На Свалявщині стоїть пам’ятник на місці поховання, якому понад 1000 років

На Свалявщині стоїть пам'ятник на місці поховання, якому понад 1000 років 240 На Свалявщині стоїть пам'ятник на місці поховання, якому понад 1000 років

У полі між Свалявою та Драчино стоїть пам’ятний знак на місці поховання угорського воїна. Пам’ятник встановили у 1999 році з нагоди 1100-річчя віднайдення могили угорця.

Про це журналістам Район.Свалява розповіла директорка Свалявського історичного музею Марія Цанько.

18 червня 1998 року рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради цю земельну ділянку площею 9 кв. м. надали у постійне користування Свалявському Угорському культурному союзу.

Обладунки, які знайшли на місці поховання, спочатку демонструвалися у власному музеї Легоцького. Після смерті Теодора Легоцького музей облаштували в Мукачеві, в замку «Паланок». Там і знаходяться світлини речей, які знайшли у могилі воїна. 

На Свалявщині стоїть памНа Свалявщині стоїть пам

Історія поховання

Ще наприкінці IX століття через Закарпаття пройшло одне з угорських племен, яке мігрувало з Уралу. Перетнувши Верецький перевал, вони зупинилися у мальовничій Свалявській долині на відпочинок, який тривав близько 40 днів. 

Існує припущення, що їхній шлях пролягав аж до Мукачева.

Саме тоді, як вважають дослідники, на території сучасної Сваляви поховали  воїна у обладунках разом зі своїм конем, теж у броні. Це свідчить про високу значимість померлої особи.

На Свалявщині стоїть памНа Свалявщині стоїть пам

Пізніше, у середині XIX століття, цим фактом зацікавився Теодор Легоцький — нотаріус і археолог-аматор. Проводячи розкопки на землях маєтку графа Шенборна, він зацікавився курганом, який знаходився на околицях Сваляви. 

«На жаль, курган був повністю розритий і зрівняний із землею. Географічних координат тоді не зафіксували, тому точної точки на мапі сьогодні не знайти. Але в усних переказах живе згадка про те, що саме на тому полі був похований воїн – свідок історії нашого краю ще до утворення знайомих нам держав» – розповідає Марія Цанько.

Частково знайдені обладунки були описані, але до 1944 року угорці все, що стосувалося їхньої історії, забрали у Будапешт. 

На Свалявщині стоїть памНа Свалявщині стоїть пам

 

 

Джерело

Новини Закарпаття