За інформацією: Суспільне.
На Закарпатті проходить форум “Діалоги про Європу”. Його відкрила Оксана Забужко. Наталія Радченко
На Закарпатті проходить форум "Діалоги про Європу". Захід відкрила письменниця та філософиня Оксана Забужко з промовою "Сьогодні вся Європа — це Центральна Європа". Це третій форум, організований Інститутом Центральноєвропейської Стратегії разом з партнерами з нагоди Дня Європи, і присвячений переосмисленню ідей об’єднаної Європи та нової Центральної Європи.
Про це Суспільному повідомили організатори події.
Форум символічно проходить у найзахіднішому регіоні України, на Закарпатті, де розташований один з географічних центрів Європи. Для участі у дискусіях приїхали публічні інтелектуали та політичні експерти з України, Польщі, Угорщини, Словаччини, Румунії, Німеччини, Вірменії та Хорватії.
Зокрема, у дискусіях беруть участь Максим Буткевич, правозахисник та військовослужбовець ЗСУ (Україна), Томас Біррінгер, директор Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, Кшиштоф Чижевський, засновник фундації “Пограниччя” (Польща), Клаудіу Комартін, письменник та перекладач, віцепрезидент румунського PEN (Румунія), Чілла Фединець, старша наукова співробітниця Інституту досліджень меншин Центру соціальних наук (Угорщина), Армен Аганян, письменник, президент ПЕН Вірменія, Ігор Коліушко, Голова правління Центру політико-правових реформ (Україна), Аттіла Демко, керівник Програми стратегічного форсайту, Інститут Джона Лукача (Угорщина), Андраш Рац, старший науковий співробітник Німецького товариства закордонних справ, Андрій Любка, директор Інституту центральноєвропейської стратегії (Україна).
Фокусними темами цьогорічного форуму “Діалоги про Європу” є:
- Європа між Росією, Китаєм та США: Нова геополітична реальність для старого континенту. Якою має бути нова Європа у новій геополітичній реальності;
- Тепер ми всі Центральна Європа: переосмислення концепцій Mitteleuropa та Центральної Європи Кундери в умовах російської агресії та прагнення США вийти з Європи;
- Як пояснити Україну поляризованим суспільствам Центральної Європи – Угорщини, Словаччини, Румунії, Польщі та Чехії;
- Шлях України до ЄС лежить через Центральну Європу та добросусідство: Що робити з угорським вето, як попередити вето з боку Словаччини та Румунії;
- Демократична стійкість під час вступу до ЄС: Ризики, гарантії та стратегічна координація;
Що відомо
9 травня в Європейському Союзі офіційно відзначають День Європи. Це дата підписання Декларації Шумана (1950 рік), яка дала старт створенню ЄС. Україна почала відзначати День Європи синхронно з ЄС у 2023 році.
Щоб протидіяти російським імперським наративам Інститут Центральноєвропейської Стратегії започаткував у 2023 році нову ініціативу під назвою "Діалоги про Європу".