Колаж: Art G
З року в рік наркозалежність в Україні, на жаль, молодшає. Наразі все більше підлітків починають вживати заборонені речовини. Але у нашому суспільстві не прийнято відкрито говорити на такі теми.
За інформацією закарпатської поліції, правоохоронці активно борються зі обігом та збутом наркотичних речовин в області. Але ця проблема молодшає і завдає шкоди здоров’ю та психіці молодого покоління.
Як вберегти дитину від небезпечної залежності — говоримо про це з лікарем-наркологом Свалявської міської лікарні Олександрою Сверидою.
“Наркоманія — це хронічне захворювання мозку, що характеризується імпульсивною неконтрольованою поведінкою та постійним бажанням вживати психоактивні речовини”, — розповідає лікарка.
За її словами, раніше на Закарпатті показники цієї хвороби були найнижчими по Україні. На початку 2000-х молодь та дорослі переважно страждали від алкоголізму.
З роками цей показник зміщується в бік вживання синтетичних наркотичних речовин. Особливо вразливою верствою потенційних залежних є учнівська молодь віком 14-17 років.
Лікарка розповідає, що достатньо спробувати психотропи декілька разів — і підліток “на гачку”. Війна, стрес, відсутність підтримки створюють ідеальне середовище для нових залежностей.
— Пані Олександро, які найпоширеніші групи психотропних речовин найчастіше вживають та які психомоторні реакції вони викликають?
— Найпоширеніший наркотик в Україні — метамфетамін. Його ще називають первітином.
Ілюстративне фото: Canva
Така “популярність” обумовлена найпотужнішим психостимулювальним ефектом речовини. Найчастіше його поширюють у нічних розважальних закладах та через мережу “Інтернет”.
Охочих “пригощають” безкоштовно, “підсаджують” молодь на психоактивні речовини, роблячи з них постійних клієнтів.
Цей наркотик дає відчуття уявної розумової активності, легкості спілкування з оточенням, загострюється сприйняття. Він пригнічує відчуття голоду, втоми, потреби у відпочинку і сні — це сильно виснажує організм психічно і фізично.
Як наслідок — його вживання призводить до психозів, тривожних розладів, виникають панічні атаки та депресії. Серед важких наслідків виділяють шизофренію та суїцидальні дії.
Ще один поширений серед молоді вид наркотику — марихуана, так звана “травка”. Через його природне походження дехто помилково вважає його якісним та безпечним, але таких не буває.
До ознак вживання марихуани відносять балакучість, сухість у роті, безпричинний сміх, підвищення артеріального тиску, почервоніння очей, прискорене дихання та розслаблення.
“Травка” небезпечна тим, що викликає ефект звикання дуже швидко, достатньо двох-тьох разів. А далі виникає бажання її вживати не тому, що добре, а тому, що без цього стає некомфортно. У людини порушується сон, з’являється нервовість, погіршуються стосунки в сім’ї та на роботі.
— Чи багато наркозалежних зараз у Свалявській громаді?
— Людей, які перебувають на обліку та потребують довготривалого лікування, у нас не так багато. Переважна більшість з них — молодь.
Бувають випадки, які ми не фіксуємо, бо хворі звертаються ургентно — тобто викликають “швидку” при поганому самопочутті після вживання психотропів. Інколи допомагаємо вийти із залежності від знеболюваних препаратів.
— На які зміни у поведінці дитини мають звертати увагу батьки та педагоги найперше?
— Як правило, підлітки, які вживають чи спробували психотропні речовини, ухиляються від розмов про наркотики, можуть конфліктувати з рідними, пізно повертаються додому, говорять неправду.
У підлітка можуть з’явитися зміни у поведінці, надмірна активність, емоційність, порушення мови та координації.
Ілюстративне фото: з Всемережжя
— Які наслідки для здоров’я спричиняє залежність та чи так легко від неї позбавитися?
— Наслідки вкрай негативні — від порушення роботи внутрішніх органів, затримки розвитку, психічних відхилень до безпліддя, зараження ВІЛ та венеричних інфекцій.
Відмова від вживання наркотиків самостійно майже неможлива — тільки після звернення до спеціалістів та правильно підібраного лікування можна повернути людину до соціального життя.
— Пані Олександро, що ще необхідно знати батькам, щоб запобігти наркозалежності у дитини?
— Говоріть із своїми дітьми, будьте з ними не тільки батьками, а й друзями. Тоді матимете шанс знати про їх життя більше, ніж бачите.
Звертайте увагу на їх оточення: де вони проводять час, з ким, які повертаються додому, як виглядають зранку, що розповідають.
Якщо помітили щось підозріле у поведінці підлітка, не панікуйте, не погрожуйте і не карайте. Просто спостерігайте якийсь час, але не демонструйте підвищену увагу.
Наркозалежність не можна вилікувати самостійно, але при вчасному зверненні до спеціаліста у більшості випадків вона виліковна.
Життя та здоров’я цінніше за миттєву ілюзію “кайфу”.