Основні вітаміни, які необхідно враховувати при складанні раціону годуючої матері

Дієта матері, яка годує грудьми, повинна містити необхідні поживні речовини, вітаміни і мінерали. Догляд за дитиною вимагає великих зусиль, але й сама лактація вимагає значних енергетичних витрат організму. Недоліки в організмі матері можуть мати серйозні наслідки для її фізичного здоров’я та благополуччя. Брак енергії, втома і навіть занепокоєння є типовими для післяпологового терміну, тому вони не повинні ускладнюватися неправильним харчуванням і дефіцитом харчування. Пам’ятайте, що молоко складається з компонентів крові годуючої жінки, тому будь-який недолік може вплинути на калорійність їжі.

Препарати Елевіт містять необхідну кількість вітамінів та мікроелементів, які потрібні жінці в період лактації.

Рекомендовані продукти харчування при ГВ

У раціон годуючої матері повинні входити натуральні, мінімально оброблені продукти з усіх груп піраміди здорового харчування:

  • крупи – хліб (бажано грубого помелу), крупи;
  • овочі та фрукти – свіжі та сушені; варто звернути увагу на походження (алергію викликають не самі овочі чи фрукти, а засоби захисту рослин, які використовуються в посівах, що часто стосується, наприклад, полуниці);
  • білки тваринного і рослинного походження – молоко і молочні продукти, яйця, риба, м’ясо, бобові;
  • рослинні і тваринні жири.

Слід уникати оброблених продуктів, що містять консерванти, штучні барвники та гідрогенізовані (транс) жири, включаючи солодощі та фаст-фуд. Також не варто використовувати будь-які дієти для схуднення, низькокалорійні або медикаментозні.

Вітаміни для мами, що годує

Молода мама повинна мати багато сил, щоб доглядати за своїм новонародженим. Тому до раціону слід додати такі інгредієнти:

  • Фолієва кислота – 400 мкг на добу. Вона активно і постійно виділяється в молоко, тому її дефіцит позначається не на організмі дитини, а на організмі матері;
  • Йод – 200 – 500 мкг щодня. Відповідає за правильний психомоторний розвиток немовляти, і його рівень в організмі дитини залежить від кількості цього елемента в раціоні годуючої матері;
  • Вітамін D3 – 2000 МО щодня. Вітамін D3 надходить у дітей з перших днів життя, а в організмі матері його відповідний рівень необхідний для регуляції обміну кальцію і фосфору і запобігання надмірної демінералізації кісток;
  • Залізо – 20 мг на добу. Його доповнення необхідно для компенсації дефіциту, що виникає під час вагітності та після пологів, рівень заліза в молоці постійний і не залежить від раціону матері;
  • Омега-3 жирні кислоти – 600 – 1000 мг на добу. Це небагато інгредієнтів, вміст яких у молоці залежить від кількості споживаного матір’ю, тому їх доповнення до дієти з низьким вмістом риби є таким важливим, омега-3 кислоти регулюють імунні механізми і забезпечують правильний розвиток нервової системи дитини, вони також покращують настрій новоспеченої мами.

Інші вітаміни, мікро- і макроелементи повинні надходити з їжею. Тим не менш, ви повинні уважно стежити за своїм організмом і, наприклад, якщо ви відчуваєте судоми або надмірну втому, почати додатковий прийом магнію. Також варто відвідати лікаря для обстеження. Завдяки цьому і малюк, і його мама будуть здоровими і сильними.

Література

1. Фролова, Т. В., Стенкова, Н. Ф., Терещенкова, І. І., Барська, Л. Я., & Сіняєва, І. Р. (2019). Принципи організації вигодовування та харчування здорових дітей раннього віку. Методичні вказівки для підготовки до практичних занять для студентів 3 курсу медичних факультетів.

2. Пішак, В. П., & Радько, М. М. (2006). Вплив харчування на здоров’я людини. підр./ВП Пішак, ММ Радько, АВ Бабюк та ін.

3. Льовкіна, О. Л. (2021). Сучасний погляд лікаря акушер-гінеколога на особливості раціону вагітних. Вісник Вінницького національного медичного університету, 25(1), 171-4.

Новини Закарпаття