Ілюстративне фото: Canva
Як відрізнити біль у шлунку чи печію від серцевих невідкладних станів — розповів лікар-терапевт з Поляни Володимир Сверида.
В умовах війни, постійного стресу та літньої спеки у значної частини українців загострюються хвороби серцево-судинної системи. Печія і серцевий напад — це два стани зі схожими симптомами. При обох виникає біль у грудях та дискомфорт.
“Однак їхнє походження і наслідки значно різняться. Знання, як розпізнати ці симптоми, може бути критично важливим, особливо для людей похилого віку. На власному досвіді неодноразово стикався з випадками, коли гострий коронарний синдром протікав у хворих під виглядом захворювання шлунка чи підшлункової залози. Існує так звана абдомінальна форма інфаркту міокарда”, — каже лікар.
Лікар-терапевт Володимир Сверида
— Пане Володимире, розкажіть, як розрізнити ці стани?
— Абдомінальна форма — це одна з атипових форм перебігу гострого інфаркту, коли основні симптоми нагадують гостру хірургічну патологію органів черевної порожнини.
Тобто симптоми нагадують гастроентерологічну патологію: інтенсивний біль у верхній частині живота (епігастрії), правому підребер’ї або по всьому животу. Дуже часто виникає нудота, блювання (інколи багаторазове), холодний піт.
Це може вести лікаря, пацієнта та його близьких хибним шляхом. Можна подумати, що це розлад шлунку чи отруєння.
Через схожість із гострим панкреатитом, виразковою хворобою чи холециститом пацієнтів нерідко госпіталізують у хірургічне відділення.
І тут головне — не залишати пацієнта вдома, не вдаватися до самолікування, а зробити одну річ, яка врятує життя — викликати швидку і зробити кардіограму. Зараз це можливо. Ми завжди повинні думати на крок вперед і виключати інфаркт.
— Розкажіть докладніше про випадок з Вашої практики.
— Коли я працював у сімейній амбулаторії у Поляні, до мене звернувся чоловік із скаргами на неприємні відчуття у грудях, нудоту, слабкість та пітливість.
Я одразу запідозрив інфаркт міокарда, зробив кардіограму — діагноз підтвердився. Сказав пацієнту, що йому потрібна термінова госпіталізація. Я розумів, що час іде на хвилини і терміново доставив його у Свалявську міську лікарню.
Пройшло вже 25 років, пацієнту зараз десь під сімдесят, і він мені дуже вдячний.
— Пане Володимире, що ви порадите людині, яка відчула себе зле вдома?
— У випадку поганого самопочуття і підозри на інфаркт міокарда пацієнту слід дати більший доступ до повітря, транспортувати тільки каретою швидкої. Пацієнту забороняється навіть вставати і ходити. Якщо людина вдома одна, їй слід дотягнутися до телефону, викликати швидку і відчинити двері.
— Що би Ви порекомендували для профілактики серцево-судинних захворювань?
— Найкраща профілактика — це щоденна ходьба, помірні фізичні навантаження, здорове харчування, зокрема “середземноморська дієта”, і позитивні емоції.
Ілюстративне фото: Canva
Також важливо контролювати артеріальний тиск, рівень холестерину і вагу. Дослідження показують, що дотримання здорового способу життя та відмова від шкідливих звичок може знизити ризик серцевих захворювань на 88 відсотків.
— Що це за “середземноморська дієта”? У чому її користь?
— Це навіть не дієта, а стиль харчування, що ґрунтується на традиціях країн Середземномор’я.
У раціон включають здебільшого овочі, фрукти, цільнозернові продукти, рибу, оливкову олію, авокадо, бобові, горіхи та насіння. Перевага надається свіжим, сезонним продуктам.
Помірно вживають молочні продукти: переважно йогурт та сир. Також обмежують птицю, яйця, а особливо червоне м’ясо. А от червоне вино у помірних кількостях може бути частиною раціону.
Такий спосіб харчування сприяє здоров’ю серця, зниженню рівня поганих ліпідів та покращенню якості життя.