Колаж: Art G
Освітянка Вікторія Туряниця розповіла про зміни у відзначенні старанних учнів.
Нещодавно українське суспільство почуло новину про скасування “золотих” і “срібних” медалей.
Своїм наказом №1771 Міносвіти України припинило випуск та вручення “золотих” і “срібних” медалей “За високі досягнення у навчанні” та “За досягнення у навчанні” ще 20 грудня 2024 року.
За словами пані Вікторії, педагогічна спільнота цією новиною особливо здивована не була.
— Пані Вікторіє, роз’ясніть, за якими критеріями відтепер визначатимуть, чи нагороджувати учнів свідоцтвами з відзнакою?
— Відтепер випускники й випускниці 9-х класів отримають свідоцтво про базову середню освіту з відзнакою, якщо матимуть оцінки “10–12 балів” з усіх предметів за 9 клас та державної підсумкової атестації (за умови її проведення).
Бали річного оцінювання з предметів навчального плану за 5–8 класи враховуватися й заноситися до додатків не будуть.
— А що ж із випускниками й випускницями 11-х (12-х) класів?
— Вони отримають свідоцтво про повну загальну середню освіту з відзнакою, якщо матимуть 10–12 балів з усіх предметів, що вивчалися на рівні профільної середньої освіти, та державної підсумкової атестації (якщо вона проводиться).
Новим є те, що при визначенні претендентів і претенденток на отримання свідоцтва з відзнакою враховуються оцінки за 11-й (12-й) клас, а оцінки за 10 клас — тільки з тих предметів, вивчення яких завершилось або відбувалось у 10 класі.
Міністерство радить керівникам і керівницям закладів освіти для нагородження учнів і учениць свідоцтвами з відзнакою враховувати не лише формальні вимоги до високих балів, але й особисті здобутки таких учнів і учениць.
Однак щодо механізму цього врахування пояснень не надано. Вважаю, що таке рішення може ухвалити педагогічна рада закладу освіти в межах наданої йому автономії. Однак це тільки моя думка.
На думку пані Вікторії, заклади освіти, місцеві органи влади, громадські об’єднання та інші організації можуть самостійно запроваджувати різні форми заохочення для учнів і учениць.
“Наприклад, грамоти, похвальні листи або й “золоті” та “срібні” медалі власного розробленого зразка. МОН України залишає за ними це право. Ці зміни вже запроваджено з грудня 2024 року, вони діятимуть постійно до запровадження нових. Хоча багато освітян вважає некоректним прийняття таких важливих змін посеред навчального року”, — додала Вікторія Туряниця.
Раніше Вікторія Туряниця розповідала про НМТ-2025 та правила нового правопису.