Управлінський облік: його завдання, специфіка та особливості

Сучасному українському бізнесу доводиться постійно адаптуватися до змін і нових умов. Це вимагає гнучкості та грамотного планування стратегії дій, яка дасть змогу не тільки залишатися на плаву, а й розвиватися, впевнено просуваючись до заданої мети. І в ухваленні рішень, як і оптимізації бізнес-процесів, важливу роль відіграє управлінський облік – це особливий формат фінансової звітності. І розуміння його цілей, як і правил формування, дасть змогу запровадити цей ефективний інструмент.

Завдання управлінського обліку

Збір інформації з подальшим аналізом ключових показників, актуальний з низки причин:

  • прогнозування – складання плану дій на основі поточних даних з урахуванням майбутньої оптимізації;
  • ухвалення рішень – повна інформація про фінансовий стан організації дає можливість правильно розподіляти ресурси, а також обирати актуальні шляхи розвитку;
  • контроль і моніторинг – основні складові успішного досягнення стратегічних цілей і виконання намічених бізнес-планів.

Важливо розуміти різницю між бухгалтерським та управлінським обліком. Інформація про фінансові результати, як і доходи та витрати, стане важливою складовою майбутнього планування та оцінки поточних досягнень. Але це лише частина загальної картини, а для ефективного управління компанією необхідний комплексний аналіз усіх показників, а не тільки грошових питань.

Типи та особливості управлінських обліків

Залежно від поставленого завдання, може бути вибрана оптимальна система збору інформації з її подальшим аналізом і застосуванням для впровадження змін. І в цьому полягає основна мета управлінського обліку: дати керівництву організації максимально повні та докладні дані про поточні показники, щоб виявити слабкі та сильні сторони і знайти актуальні стратегії розвитку. Задані часові інтервали визначають тип обліку:

  • У конкретний момент часу. Це інформація про певні показники на певну дату, що дає змогу оцінити поточну ситуацію та спрогнозувати її подальший розвиток.
  • Інтервальні. Оцінка результатів за період. Залежно від мети формування обліку, можна розглядати дані як за місяць, так і більш тривалий часовий відрізок.

Основні показники, які підлягають розгляду – активи та зобов’язання. Порівняння фактичних результатів із плановими допомагає виявити відмінності та вжити коригувальних заходів. А використання ключових показників продуктивності (KPI) дає змогу відстежувати й оцінювати успіхи та досягнення організації за різними аспектами її діяльності. Завдяки цьому можна вдало провести оптимізацію витрат, щоб поліпшити фінансові показники, а також успішно реалізувати задані цілі.

Новини Закарпаття