За інформацією: Суспільне.
Майстерка з писанкарства в скансені 3 квітня 2025 року. Суспільне Ужгород/Вероніка Мороз
В Ужгороді провели майстерклас з розпису писанки воском. 13 учасників навчалися розписувати воском великодні писанки в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту.
10 дітей, соціальна педагогиня благодійного фонду "СОС Дитячі Містечка Ужгород", а також дві дорослі дівчини долучилися до майстеркласу. Як виготовляти традиційні писанки, використовуючи давню техніку воскового розпису, дорослих та дітей вчила завідувачка відділу експозиції та науково-дослідної роботи Вікторія Симкович. Детальніше – дивіться у матеріалі.
Майстерка з писанкарства в Ужгородському скансені 3 квітня 2025 року. Суспільне Ужгород/Вероніка Мороз
Майстриня, розповіла, що для написання писанок наразі використовується воскова техніка – одна з найдавніших технік, які є.
"На Закарпатті це є писанка двоколірна, триколірна, зазвичай вона писалася сірничком, паличкою. Орнаменти наносили такі, які бачили навколо себе, тобто листя, хрест, гілки ялини, також могли наносити пташку, рибку. Будемо писати писаночку закарпатську, бойківську писанку, двоколірну з орнаментом прямого і скісного хрестів, з елементами баранячих ріжок та гілки ялини", — пояснює майстриня.
Майстерка з писанкарства в Ужгородському скансені 3 квітня 2025 року. Суспільне Ужгород/Вероніка Мороз
До майстеркласу долучилися 13 учасників. Серед них Олександра, яка до подібного заходу долучилась вперше. "Мені цікаво, така українська традиція писати писанки. Я ніколи раніше цього не робила, я перший раз в житті тримаю ось такий писачок. Нам запропонували один орнамент, що мені здався найгарнішим. Мені сподобалося, що там є хрест, тому що Великдень – це про Воскресіння Христове, тому мені захотілося щось таке намалювати", — ділиться враженнями учасниця майстерки.
Уперше розписувала писанку і 9-річна Софія. "Мені дуже цікаво, як я малюю писанку. Я малювала спочатку олівцем, а потім – воском. Треба спочатку писачок нагріти, а потім ось так малювати. Я принесу (писанку – ред.) додому і покажу своїй родині".
Майстерка з писанкарства в Ужгородському скансені 3 квітня 2025 року. Суспільне Ужгород/Вероніка Мороз"Спочатку ми наносили контур олівцем, потім писачками, а потім опускали в синю фарбу і все. Мені дуже сподобалося", — розповідає 9-річний Богдан також показуючи писанку, яку розмалював сам.
Майстерклас був платний. 250 гривень з людини. Участь дітей оплатили представники благодійного фонду "СОС Дитячі Містечка Ужгород". Соціальна педагогиня Оксана Яременко, пояснює, що їх БФ опікується родинами ВПО, та сім'ями, які потребують допомоги, а саме з дітьми від 0 до 18 років.
Майстерка з писанкарства в Ужгородському скансені 3 квітня 2025 року. Суспільне Ужгород/Вероніка Мороз"Дуже класна нагода розповісти дітям про Закарпатську область, про її обряди, про її обряди, про її звичаї, про її традиції, почути закарпатський діалект, а також навчитися цього, бо наші діти потім будуть пам’ятати у своєму житті, що вони робили ось таку закарпатську писанку, розписану воском", — розповіла Оксана Яременко.
Готові писанки учасники, які власноруч розписали, учасники майстеркласу мали змогу забрати із собою.
Писанки розписані воском в Ужгороді 3 квітня 2025 року. Суспільне Ужгород/Фото: Вероніка Мороз