Фото ілюстративне, з Всемережжя Вступ на бакалаврат у 2024 році: що варто знати Svaliava.net в 29.02.2024 | 12:24
Щороку в Україні стартує вступна кампанія, яка є важливим етапом для молоді, яка прагне здобути вищу освіту. З роками цей процес постійно еволюціонує. Раніше основним критерієм відбору були результати ЗНО, але з часом ця система зазнала змін. Відтак, програми вступу періодично модернізуються, а вимоги до абітурієнтів можуть змінюватися.
Що очікує абітурієнтів цьогоріч — вже відомо, позаяк Міністерство освіти і науки України опублікувало довгоочікуваний проєкт Порядку вступу до вищих навчальних закладів на 2024 рік. Крім того, відбулися певні нововведення, на які варто звернути увагу як аплікантам, так і адміністрації вишів.
Які основні критерії вступу у 2024 році?
У поточному році вступ до вищих навчальних закладів здійснюватиметься на основі різноманітних критеріїв, включаючи національний мультипредметний тест (НМТ), творчий конкурс, співбесіди та оцінку мотиваційних листів.
Для вступу як на бюджет, так і на контракт, абітурієнти мають скласти НМТ з чотирьох предметів, три з яких є обовʼязковими:
- українська мова,
- математика,
- історія України.
Останній — четвертий предмет — абітурієнт може вибрати самостійно серед низки доступних варіантів: українська література, біологія, фізика, хімія, географія, англійська, німецька, французька, іспанська мови.
Важливо, що кандидати на мистецькі та спортивні напрями, крім тестування, повинні пройти й творчий конкурс в університеті, де планують навчатися. А ті, хто мають право на спеціальні умови вступу, зможуть взяти участь у конкурсному відборі на співбесіді за тими ж предметами, які складаються вступники.
До речі, якщо ви вже складали НМТ або ЗНО у попередні роки, маєте можливість використовувати ці результати для вступу, оскільки НМТ 2022 або 2023 року, а також ЗНО 2021 року можна використати замість здобуття результатів НМТ 2024 року.
Усі вступники, окрім складання вступних випробувань, зобов’язані написати мотиваційні листи. Текст такого листа вступник повинен подати до кожної електронної заяви, яку він подає.
Мотиваційний лист є ключовим елементом вашої заяви на вступ і відображає вашу особистість та мотивацію. В ньому ви маєте можливість вільно викласти свої інтереси, очікування, досягнення в навчанні та інших сферах вашої діяльності.
Цей лист допомагає показати свої комунікативні навички, вміння представляти себе та довести свою мотивацію для вступу на обрану освітню програму та в конкретний навчальний заклад. Крім того, він допомагає сформулювати свої професійні та навчальні цілі, що важливо для відповідності вимогам обраної програми і досягнення успіху в навчанні.
Фото ілюстративне, з Всемережжя
Для подання заяв на вступ в електронній формі, вступникам необхідно зареєструвати особисті електронні кабінети, старт яких заплановано на 1 липня. Ці кабінети дозволять абітурієнтам подавати заяви, включаючи ті, що стосуються участі у співбесідах та творчих конкурсах.
Для надання допомоги у роботі з електронними кабінетами у вишах діятимуть консультаційні центри. Кожен вступник матиме можливість звернутися за допомогою до будь-якого консультаційного центру будь-якого закладу вищої освіти.
Планується, що особисті електронні кабінети вступників будуть активними до 31 жовтня 2024 року.
Наступний крок — заповнення заяви. Відомо, що вступники робитимуть це у режимі онлайн. У ній вони повинні вказати рівень вищої освіти, основу вступу, конкурсну пропозицію з вказівкою освітньої програми, форму здобуття вищої освіти та особисту інформацію.
Для заяв на бюджет вступник повинен визначити пріоритетність.
Пріоритетність визначає черговість розгляду заяви при вступі на бюджетні місця. Вступники повинні вказати номер від 1 до 5, де 1 є найбільш пріоритетним. Ця пріоритетність визначається тільки вами і не може бути змінена після подання заяви, тож радимо зважити всі “за” та “проти” перед самою реєстрацією.
Згідно з цьогорічним Порядком прийому, кожен вступник може подати максимум п’ятнадцять заяв, з них до п’яти — на бюджетні місця.
Що таке конкурсний відбір та як правильно розрахувати свої бали?
У 2024 році конкурсний відбір здійснюватиметься на основі конкурсного бала та аналізу мотиваційних листів. Допуск до конкурсу на бюджетні місця надаватиметься лише вступникам з конкурсним балом не менше ніж 130, за винятком дітей загиблих захисників України.
Для спеціальностей “Право”, “Публічне управління та адміністрування”, “Міжнародні відносини”, “Фармація, промислова фармація”, “Стоматологія”, “Медицина”, “Педіатрія” необхідний конкурсний бал для вступу як на бюджет, так і на контракт не може бути меншим ніж 150 балів.
Кожного року абітурієнти мають одне спільне питання: “Як розрахувати свій конкурсний бал?” Хоча спочатку це може здатися складним завданням, насправді все не так важко.
Для розрахунку будуть використані всі ваші рейтингові бали за обов’язкові предмети НМТ, а для мистецьких та спортивних спеціальностей додатково враховуватимуть бали за творчий конкурс.
Рейтингові бали за кожен предмет обчислюватимуть за допомогою таблиці переведення тестового бала вступника. Відомо, що вони множитимуться на вагові коефіцієнти, визначені для кожної спеціальності. Це дозволить надати більшу вагу результатам з предметів НМТ при вступі на споріднені спеціальності.
Вступники також матимуть можливість врахувати бали за успішне завершення підготовчих курсів університету у рік вступу. Їх можна буде використати при вступі на спеціальності, які отримують особливу підтримку в цьому закладі вищої освіти.
Кінцевий конкурсний бал визначатимуть шляхом множення основного бала на регіональний та галузевий коефіцієнти, які затим помножать між собою.
Галузевий коефіцієнт становитиме 1,02 для заявок з пріоритетом 1 та 2 на спеціальності, які мають особливу підтримку, та 1,00 для інших випадків.
Регіональний коефіцієнт встановлять пізніше відповідно до місця розташування вищих навчальних закладів.
В яких числах вже можна вступати до омріяного університету чи коледжу?
Реєстрація заяв для участі у співбесідах та творчих конкурсах для вступу на бюджетні місця триватиме з 3 липня до 10 липня (до 18:00 год. — авт.).
Для вступу виключно на контракт реєстрація заяв триватиме до 25 липня. Співбесіди ж та творчі конкурси планують провести в кілька етапів з 7 по 18 липня, а для контрактників — до 31 липня.
Реєстрація заяв в електронних кабінетах розпочнеться 19 липня і триватиме до 31 липня.
Формування рейтингових списків вступників, надання рекомендацій до зарахування та оприлюднення списку рекомендованих на бюджет має завершитися до 5 серпня.
Вступники, які отримали рекомендації, повинні виконати вимоги до зарахування на бюджет до 8 серпня.
Зарахування вступників на бюджетні місця відбудеться не пізніше 10 серпня, на контракт — до 30 серпня. Переведення осіб з контракту на вакантні бюджетні місця, які мають право на першочергове переведення, відбудеться не пізніше 18 серпня.
Надання рекомендацій до зарахування контрактників проведуть не раніше 9 серпня.
Тож нехай щастить майбутнім студентам!
Мирослав Лисович,
студент відділення журналістики УжНУ,
спеціально для Svaliava.net
Інші статті автора:
- Чому річка Латориця з кожним роком стає бруднішою і чи існує вихід з безвиході?
- Як вирішити проблему безпритульних тварин у Сваляві;
- Чому не можна зривати первоцвіти: пояснення екологині.