У Карпатах можуть зрубати частину пралісів для будівництва лісової дороги: що про це відомо

За інформацією: Суспільне.

Рубка у кварталі 2 лісництва “Шипот” для будівництва лісової автодороги. Олена Мудра

У Карпатах можуть зрубати частину пралісів заради будівництва лісової автодороги, яку прокладають, зокрема, для доступу до майбутніх вітрових електростанцій. Відповідні лісорубні квитки вже видані, зокрема й у межах пралісів та їх охоронної зони.

Про це повідомили на сайті Всесвітнього фонду дикої природи.

Йдеться про ділянки, які входять до складу філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України". У березні 2025 року підприємство оголосило тендер на будівництво дороги, що має пройти через квартали 1–3 лісництва "Шипот" та квартал 29-го Лютянського лісництва. Частина цих територій є пралісами та їх буферною зоною, де рубки заборонені законом.

Відповідно до висновку ДП "Перечинське лісове господарство", виділ 1-го кварталу з лісництва "Шипот" належить до пралісів, а виділ 2 — до їх охоронної зони. Обидва виділи також входять до складу проєктованої пралісової пам’ятки природи "Праліси лісництва Шипот". Однак всупереч цьому, у реєстрі виявлено вже видані лісорубні квитки на ці ділянки.

"Видача лісорубного квитка грубо порушує чинне законодавство України, адже праліси, квазіпраліси та природні ліси є національною природною спадщиною України відповідно до ст. 391 Лісового Кодексу України. Будь-яке втручання, включно з усіма видами рубок, будівництвом та прокладанням шляхів, випасанням худоби, промисловою заготівлею недеревинних лісових продуктів, проїзд транспортних засобів є забороненим і незаконним", — йдеться у повідомленні.

Схема розташування траси лісової автомобільної дороги. Сайт Всесвітнього фонду WWF-Україна

У Всесвітньому фонді зауважили, що вирубка лісу та будівництво дороги в цій зоні порушує міжнародні зобов’язання України, зокрема Бернську конвенціюБернська конвенція — це Конвенція про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі, підписана у місті Берн (Швейцарія) у 1979 році. Її основна мета — захистити дику природу Європи, зокрема ті види рослин і тварин, а також середовища їх існування, які перебувають під загрозою зникнення. та Рамкову конвенціюРамкова конвенція про охорону та сталий розвиток Карпат — це міжнародна угода, підписана у 2003 році в Києві під час конференції міністрів з питань довкілля «Довкілля для Європи». Її головна мета — забезпечити охорону унікальної природи Карпат і підтримати сталий розвиток регіону, враховуючи інтереси як довкілля, так і місцевих громад. про охорону та сталий розвиток Карпат. Крім того, охорона пралісів є важливою умовою впровадження в Україні Регламенту ЄС щодо знеліснення та деградації лісів (EUDR), який забороняє втручання у лісові масиви такого типу.

"Праліси Карпат — найстаріші лісові екосистеми України, які формувалися століттями й не зазнали людського впливу, відтворити їх у сучасних умовах просто неможливо. Праліси та недоторкані ліси становлять 1/3 від усіх лісів планети. У Центральній та Східній Європі залишилось менш як 320 тисяч гектарів таких лісів, 100 тисяч з яких, за оцінкою WWF, знаходяться в Україні", — йдеться у матеріалі.

Рубки у пралісах призведуть до знищення цих цінних екосистем, фрагментації лісів, збільшення ерозії ґрунтів та порушення гідрологічного режиму, додали в організації.

Суспільне намагається отримати коментар від представників ДП "Ліси України", аби дізнатися деталі ситуації.

Новини Закарпаття