За інформацією: Суспільне.
Прихистили понад 2700 людей: як в Ужгороді працює шелтер для переселенців. Суспільне Ужгород/Тетяна Рожновська
Понад 2700 людей з початку повномасштабної війни отримали допомогу у притулку для вимушених переселенців, який відкрили в Ужгороді представники благодійного фонду "Благо". Про це Суспільному розказала директорка фонду Елеонора Кулчар. Мешканші шелтера — переважно роми. Звідки приїжджають і які умови їм пропонують дивіться у репортажі.
"Кожен готує свою найкращу страву, щоб люди їли, а не висипали", — каже мешканка шелтера Віра Петрович, яка цього разу тут за старшу. На кожен день є графік і закріплені чергові, які готують їжу для усіх.
З початку повномасштаної війни прихистили понад 2700 людей: як в Ужгороді працює шелтер для переселенців. Суспільне Ужгород/Тетяна Рожновська
Віра живе в цьому шелтері уже третій рік. Розказує, навесні 2022-го з сім’єю евакуаційним потягом приїхали на Закарпаття. "Сиділи на вокзалі. Намагалися знайти якийсь гуртожиток, але все було зайнято, нікого не приймали. Думаю: "Ну все. Якщо нічого у нас не вийде, поїдемо назад». Безвихідна ситуація була. Підійшли до нас волонтери, запитали, скільки нас людей, я сказала, що ми сім’я, п’ятеро нас. Вони, напевно, подзвонили до Елеонори Іванівни. Елеонора Іванівна сказала, що приїде і забере нас. Вона кожен вечір приїжджала на вокзал і забирала біженців".
З початку повномасштаної війни прихистили понад 2700 людей: як в Ужгороді працює шелтер для переселенців. Суспільне Ужгород/Тетяна Рожновська
Директорка благодійного фонду "Благо" Елеонора Кулчар у коментарі Суспільному розповіла, що роми, окрім війни, відчували дискримінацію. "Ми побачили те, що не сподівалися побачити. Ми думали, війна всіх об’єднає і один одному будемо протягувати руку. Але ми побачили, що ромів ніхто не хоче бачити і ніхто не бажає їм допомогти".
Загалом із березня 2022-го у шелтері прийняли понад 2700 людей, каже Елеонора Кулчар. "Запоріжжя, Харків, Маріуполь, Бердянськ, Донецьк. Там, де гарячі точки, де бомблять, звідти приїжджають люди. Ми були відкриті, і по сьогоднішній день відкриті, не тільки для ромської, нашої нації, але й для всіх. Тут проживають українці, проживали азербайджанці, вірмени, один турок".
Приміщення колишніх ресторану та готелю благодійний фонд "Благо" орендує третій рік. Гроші на це на початку давав Міжнародний фонд "Відродження", зараз фінансують шелтер для ромів інші міжнародні організації. "Це "REYN-Україна", вона допомагала і допомагає, також благодійна організація "Іса" допомагає", — розповіла Елеонора Кулчар.
З початку повномасштаної війни прихистили понад 2700 людей: як в Ужгороді працює шелтер для переселенців. Суспільне Ужгород/Тетяна Рожновська
У шелтер продовжують приїжджати люди. Так три тижні тому у прихистку опинилася харків’янка Надія Матюшенко. "Не в Харкові я була, в Полтаві. Коли затихало трохи — поверталася додому, але зараз там сильні обстріли. Сім’я моя в Одесі, хто в Молдові, а я сама тут".
"Там бахкали дуже сильно, гранати кидали, бомби. Ми втікали звідти, нічого не брали, тільки документи схопили і все". Надія Волошина з чоловіком та малим сином спочатку виїжджали із Кремінної, Луганської області у Запоріжжя, місяць тому приїхали на Закарпаття. Зараз чоловік у війську. "Ми не знаємо що далі робити, куди їхати. Війна, б’ють всюди, не знаємо, що далі робити", — каже жінка.
Наразі у шелтері БФ «Благо» мешкає 60 людей, переважно це роми. Тут, за словами Елеонори Кулчар, вони безкоштовно живуть, харчуються, а також з ними проводять консультації психологи, а з дітьми займаються вчителі.