Затримання підозрюваних у шпигунстві для угорської розвідки: як це вплине на українсько-угорські відносини

За інформацією: Суспільне.

Як затримання підозрюваних у шпигунстві вплине на українсько-угорські відносини. Петер Сіярто | Facebook; СБУ | Facebook

Угорщина висилає двох дипломатичних працівників посольства України. Їх звинувачують у нібито "шпигунстві на користь України".

Про це повідомив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.

Кого саме Угорщина висилає з країни — невідомо. Сіярто звинуватив Україну у "наклепі" на Угорщину та в "антиугорській пропагандистській кампанії".

За його словами, в Україні часто лунає антиугорська пропаганда, і в багатьох випадках "вона абсолютно необґрунтована".

Цю заяву Сіярто озвучив після того, як 9 травня СБУ повідомила про затримання підозрюваних у шпигунстві для воєнної розвідки Угорщини.

"Поглибить конфронтацію": як справа про агентурну мережу вплине на українсько-угорські відносини

"Що стосується затримання підозрюваних у шпигунстві для угорської розвідки, то тут ще потрібно довести у суді їхню причетність до цього. Однак однозначно це резонансна подія, тим паче, стосується сусідньої держави, яка є членом ЄС і НАТО", — каже політолог Михайло Шелемба.

"Звісно, якщо ми говоримо про діяльність Угорщини, то в багатьох аспектах ця держава виступала проти вступу України до НАТО. Особливо це помітно протягом останніх кількох місяців. Прем'єр Віктор Орбан почав активніше висловлюватися і проти вступу України до ЄС, проводить різні референдуми, намагається переконати угорців", — зазначає Шелемба.

За його словами, ця подія поглибить конфронтацію і буде використана обома державами, які будуть зазначати про недобросовісну політику влади іншої держави. "З Угорщиною наразі ситуація складна. Потрібно шукати компроміс. Якщо Україна хоче вступити у ЄС і НАТО, то рішення Угорщини буде визначальним. Звісно, діалог між Україною і Угорщиною потрібно шукати, яким би складним він не був. До прикладу, прем'єр Словаччини Роберт Фіцо, який негативно висловлюється про Україну і їздить у Росію, але ж не блокує вступ України до ЄС", — каже політолог.

"Якщо ми говоримо про Закарпаття, то Угорщина й досі має великий вплив на регіон. Не секрет, що частина жителів області мають подвійне громадянство, Угорщина володіє великими інформаційними ресурсами. І таких подібних агентів може бути цілком достатньо, аби збирати інформацію і вербувати. Але позитивом є те, що для Угорщини стане дзвінком те, що Служба безпеки України не закриватиме очі на подібні процеси", — зазначив Шелемба.

За його словами, також такі інформаційні приводи можуть використовувати у РФ для розпалення ворожнечі між Україною та Угорщиною.

"Перед тим, як приймати якісь поспішні рішення, перед тим, як висувати звинувачення, я думаю, що варто розібратися в цій ситуації. Я думаю, що має бути трішки більше інформації від спецслужб і трішки більше інформації від влади української та угорської. Поки ми тільки бачили такі заяви з боку угорської влади про те, що не варто поспішати з висновками", — каже аналітик Інституту центральноєвропейської стратегії Віталій Дячук.

"Важливо пам’ятати, що розвідка всіх країн, працювала багато років, працює вона і зараз – це не секрет. Варто також враховувати те, що Угорщина залишилася однією з небагатьох країн Європи, яка досі не висилала російських шпигунів зі своєї країни, тому звідки цей вплив і що це за люди та хто саме кого вербував, я думаю, це стане відомо трохи згодом", — зазначив Дячук.

Що відомо

На Закарпатті СБУ затримала двох підозрюваних, які шпигували для воєнної розвідки Угорщини. За версією слідства, підозрювані збирали інформацію про військову захищеність Закарпаття, шукали вразливі місця у наземній і повітряній обороні регіону, а також досліджували суспільно-політичні погляди місцевих жителів. Зокрема, сценарії їхніх дій, якщо на територію регіону зайдуть угорські війська.

Шевченківський суд Києва 9 травня взяв під варту підозрюваних у шпигунстві на користь Угорщини. Їм обрали запобіжний захід тримання під вартою на 60 днів.

Новини Закарпаття