БереговоБерегово (угорська назва Берегсас) – місто (районний центр), що знаходиться на півдні в Закарпатської області.

Берегово – відоме на всю Україну як місто виноградарства та виноробства. Також, Берегово асоціюють з Угорщиною та угорцями. І це не безпідставно, оскільки місто знаходиться поблизу кордону з Угорщиною (з Берегова до контрольно-пропускного пункту «Лужанка» - менше десяти кілометрів), а більшу частину мешканців міста складають етнічні угорці. Значна частина мешканців Берегова вільно володіють угорської мовою.

Ящо ви збираєтеся в Бергеово, вам знадобляться кошти, бо там є де їх витрачати, але якщо не розрахували - завжди можна звернутися за кредитом без відсотків до Фінансовича, який працює цілодобово. Та насолоджуватись відпочинком.

В останні роки Берегово, в основному, асоціюється з термальними басейнами та водами. У місті знаходяться два комплекси з термальними басейнами - УСБ «Закарпаття» та «Жайворонок». Ще один великий комплекс знаходиться поблизу села Косонь, Берегівського району і має назву «Косино».

Термальні води Берегова та району мають цілющі властивості, і аналогів їм у сіті не багато. Подібні гейзери вулканічного походження є хіба на Камчатці, острові Сахалін, Ісландії та Новій Зеландії.

Також, Берегово відоме своїми винними погребами. У самому місті їх є кілька. «Старий підвал», «Жайворонок», а також на території вин заводу «Чизай» (СП Айсберг). У Берегівському районі їх є більше.

Берегово басейн з термальними водами ЖайворонокКрім цього, традиційним вже є щорічне проведення фестивалю вина у Берегові. Проводиться він зазвичай у перед дні 8 Березня. Вся центральна частина міста зайнята торговими палатками, де винороби та вин заводи представляють своє вино. Також, тут можна скуштувати палинку (домашній самогон) та інші різні настоянки. Ну і звісно ж багато страв української, угорської та закарпатської кухонь.

У Берегові проживає трохи більше 25 000 осіб, і за кількістю населення воно є четвертим у Закарпатській області.

Через Берегово протікає канал із назвою «Верке». Місцеві часто називають його «Вирка». Природа наділила цю місцевість особливим теплим помірним кліматом, чудовою природою та рідкісним і чудовим скарбом – Термальними водами.

Завдяки багатій історії, особливій атмосфері, а також широкому вибору готелів, мотелів і ресторанів Берегово розвивається як туристичний центр, є зручним місцем перепочинку при поїздках до Євросоюзу.

Берегово центр містаБерегово Басейн з термальними водами

Визначні місця Берегова



Музей Берегіщини

Берегово графський двірМузей Берегівщини – розташований у центральній частині Берегова, на вулиці Бетлена, 1. Музей має свою особливу, нелегку історію. В 1964-у році в єдиному приміщенні було відкрито виставку із експонатів приватної збірки Ференца Горвата.

Ференц Горват у 20-30-і роки минулого століття займав посаду начальника котельні берегівської залізничної станції, і був пристрасним колекціонером. Ось і в музеї колекціонувалися знаряддя праці найдавнішої людини, фрагменти кераміки, бронзові предмети тощо. Особливу увагу привертала нумізматична колекція, яка нараховувала 224 монети.

Місцезнаходження музею змінювалося із зміною влади у місті. А своє теперішнє місцезнаходження Музей Берегівщини отримав у 2002 році. Директором музею є Іван Шепа.

На сьогоднішній день, у музеї зберігаються багато реліквій часів Ференца Ракоці ІІ.

Значною за кількістю експонатів є колекція, що знайомить з історією Берегова часів Першої світової війни та 30-х рр. ХХ ст.


Адреса музею - вулиця Габора Бетлена, 1 - біля головного костелу міста.

Плата за вхід - за бажанням.

Телефон для довідок 03141 42827; 067 1001323

 

Берегівський костел Воздвиження Святого Хреста (Римо-католицька церква)

Костел Воздвиження Святого ХрестаКостел Воздвиження Святого Хреста, що у Берегові було побудовано у 1100 році. Про це свідчить дата, що викарбувана на одному з віконних прорізів. Костел зведений у романському стилі. У 1214 році костел був знищений після нападу татарів. Відбудовайного його було у 1418 році.

Статус собору, костел Воздвиження Святого Хреста отримав у 1519 році. Уже у наші часі, а саме у 2002 році проведено зовнішню реконструкцію храму. На стіні будівлі костелу встановлено меморіальну дошку засновнику міста Берегово – князуЛамперту.

На сьогоднішній день, костел Воздвиження Святого Хреста – це римо-католицька церква.


Адреса: Берегове, вул. Ракоці, 5

 

Реформатська церква у Берегові

Реформатська церква у Берегові

У самісінькому центрі міста Берегово знаходиться реформатська церква. Дану церкву почали спо­руд­жу­вати в 1775 році.

У 1897 році провели реконструкцію ста­­рого храму та дзвіниці.

В 1918 році під час чесь­кої оку­па­ції церква зго­ріла.

В 1922 ро­ці церкву вда­лося від­­бу­ду­вати. За­мість зго­рі­лого ор­­га­на єгер­­­дорф­сь­ка фір­­ма „Рі­ґер” по­буду­ва­ла но­вий, дію­чий і нині ор­ган. Посвя­­чен­я відбулося у 1929 році.

 

Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ

Незважаючи на те, що Берегово – українське місто і знаходиться на території України, у цьому провінційному містечку знаходиться угорський інститут. Повна його назва – Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ. Ідея для створення такого закладу з’явилася у 1993 році. Мета – створити вищий навчальний заклад для угорської нацменшини у відповідності до Законів України.

Закарпатський угорський інститут ім. Ф. Ракоці ІІ

Закарпатський угорський інститут ім. Ф. Ракоці ІІ – вищий навчальний заклад України ІІІ рівня акредитації. Засновником інституту є Благодійний фонд Закарпатського угорського педагогічного інституту.

Інститут готує фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» і «спеціаліст».

Окрім самого інституту, у 2002 році було відкрито студентський гуртожиток. На сьогоднішній день угорський інститут – одна з найкрасивіших будівель міста. Навчаються тут студенти з усього Закарпаття.

Контакти ЗУІ


Адреса:
90202, Берегово, площа Кошута, 6
Телефони для довідок:
(0-31-41) 2-43-43 – Навчальний відділ
(0-31-41) 2-45-80 – Бухгалтерія (фінансовий відділ)
(0-31-41) 2-28-96 – Бібліотека – Комп’ютерний центр
(0-31-41) 4-29-76 – Кафедри
Берегово Золота Пава Берегово Стадіон

Історія Берегова


Перша згадка про Берегово датується 1063 роком. Перша згадка про місто як маєток герцога Ламперта (Villa Lamperti), наймолодшого сина угорського короля Бейли I. Ламперт заклав тут поселення, де потім з’явилось мсто Лампертсас, нинішнє Берегово. Історики вважають, що тут був на початку лише невеликий мисливський замок, розташований на березі річки.

У 1342 році Берегове отримало статус вільного королівського міста з черговими привілеями, у 1396 році угорський король Жігмонд подарував Березький комітат з ценром у Лампертсасі подільському князеві Феодору Корятовичу.

1504-го вперше з’являється назва Береґсас (Beregszasz).

У 1566 році місто було знищене татарами, 17 червня 1657 року спалене польськими військами під керівництовом князя Любомирського, 1686 — військами Габсбургів.

22 травня 1703 року на торговій площі Берегова Томаш Есе оголосив повстання протии Габсбурґів.

Берегово гербЗ XIV-XV ст. відомий історичний герб Берегового: на блакитному тлі - золотий лев, над яким - півмісяць та шестикутна зірка (у XIX ст. лев у гербі виступав без побічних фігур). Зображення лева, імовірно, пов'язане з перебуванням міста під владою галицького князя Лева Даниловича у другій половині XIII ст.

У 1919 році місто на короткий час було під владою румунів, та за Сен-Жерменським та Тріянонським договором перейшло до Чехословаччини. З 1938 до 1944 місто було зайняте угорцями.

26 жовтня 1944 року місто зайняте Червоною Армією. У 1945 разом із Закарпаттям передане до складу Радянської України.

17 травня 2001 року Берегове отримало статус міста обласного значення.

День міста відзначають у травні.

Легенди про заснування Берегова


Берегово - є одним із найстаріших міст України. Існують кілька легенд про появу міста над Верке.

За однією з легенд в глибоку давнину пастух Сас на місці розритої копитами биків ямі, знайшов скарб і побудував за ці гроші на березі річки храм, а навколо нього місто. Звідси і назва Берег-Сас.

За іншими переказами відомий реформатський церковний письменник Папаї Паріз Ференц (1649-1716) в своїй книзі "Dictionarium latino-hungaricum" стверджував, що до поселення угорцями тут мешкали римляни. Історично підтверджено, що після смерті брата угорського короля Ендре І його землеволодіння перейшли у спадщину сину Ламперта, який заснував поселення на берегах ріки Верке. Після стустошення міста військами Батия, король Гейза ІІ переселив сюди саксонців, від чого місто дістало назву Лампертсас. А у 1504 році місто отримало нову назву – Берегсас. З 1728 року місто перейшло у власність графів Шенборнів, які залишалися господарями регіону до до поч. XX ст. Місто здавна було центром виноробства, збереглося безліч винних підвалів, частина з яких і тепер використовується за призначенням.

Місто має багато міст-побратимів. Серед них: Кечкемет, Залаеґерсеґ (Угорщина), М'єркуря-Чук, Сату-Маре (Румунія), Пшеворськ (Польща).

пам'ятник угорському поетові Шандору ПетефіБерегово міська рада

Цікаві особливості про Берегово


Берегово назви вулицьБільшість жителів міста, навіть україномовних, живе за Середньоєвропейським часом, тобто мінус одна година від київського часу. Тому, хай Вас не дивує напис на вітринах і вивісках роботи магазинів і кав'ярень: "за к.ч." Також можливий варіант, якщо Ви поцікавитесь годиною у місцевих жителів і Вас перепитають: “Вам по якому: місцевому чи київському?”

Цікавим є також те, що назви вулиць, вивіски на магазинах, закладах та оголошення дублюються двома мовами. Зачасту, пишуться спочатку угорською, а вже потім перекладаються на українську мову.

Так як Берегово є містом, в якому проживає багато угорськомовного населення, відповідно у місті є досить велика кількість релігійних громад. Якщо серед українців у Берегові найбільш популярні православ’я та греко-католицизм, то серед угорців найбільш поширеними є римо-католики та реформати.

Фотографії міста Берегово з висоти пташиного польоту


Берегово

Берегово

Берегово