Окрім того, що Закарпаття багате на чудові куточки та краєвиди, місця, які варто відвідати, побачити, де є як відпочити, провести час, посмакувати різноманітними наїдками та напоями, забути про шум та галас великих міст та повсякденних справ та проблем, у нашому краї ще й досить непогано розвинений спорт. Можливо не так, як в столиці чи багатому на олігархів Донбасі чи Харкові, але у нас також є свій спорт та свої обдаровані спортсмени. Розпочнемо мабуть з короля спорту – футболу. Не в образу іншим видам спорту, але футбол на Закарпатті напевне «наймодніший» вид спорту.

1FC_Zakarpattya1Головною команду краю безперечно є ужгородська уже тепер «Говерла-Закарпаття». До літа 2011 року команда гордо носила красиву та милозвучну назву «Закарпаття», але керівництво клубу вирішила команді повернути назву, яку вона носила протягом десяти років в минулому столітті. А футбол на Закарпатті вперше офіційно зіграли в серпні 1901 році. Тоді, в Ужгороді, збірна команди міста над Ужем в товариському матчі зустрілася з відомим в ті роки будапештським колективом «БАК» (Будапештський атлетичний клуб). Той матч закарпатські футболісти програли «під чисту» 0:3, але на той момент головним було те, що цей матч відбувся і став рушійним рухом для подальшого розвитку та популяризації футболу в Закарпатті. Головна команда краю була створена в 1925 році, і першою її назвою була «Русь». Протрималась вона аж два десятиліття, аж поки по завершенні Другої Світової війни команда отримала дуже популярну на той час назву «Спартак» (1946-1960 рр). Після цього команда носила ще назви «Верховина», «Говерла», ОСК2osk_Zakarpattya1 «Закарпаття» та «Закарпаття». В XXІ столітті, головна команда Закарпаття кілька разів поспіль виборювала можливість закріпитися серед найсильніших колективів нашої держави, однак найдовше перебування команди з обласного центру складало лише два сезони. На даний момент, ужгородська команда проводить сезон в Першій Лізі, перебуваючи серед когорти лідерів. Нажаль, поки що в професійних лігах Закарпаття представляє лише одна команда. В 2011 році, в поєдинках кубку України приймав участь діючий чемпіон Закарпатської області «Берегвідейк». Команда з Берегова дійшла до 1/16 фіналу, де її зупинила одна з найсильніших команд України - харківський Металіст.   Якщо повернутись до історії сучасної України, то можна згадати, що були такі часи (наприкінці минулого століття), коли в професійних лігах приймали участь три представники Закарпаття – «Закарпаття» (Ужгород), «Карпати» (Мукачево) та «Беркут» (Бедевля-Тячів). Проводиться в нашому краї й обласна першість. Складається вона з Вищої та Першої Ліг. З впевненістю можна сказати, що 4-5 обласних команд, точно б не пасли задніх серед колективів другої української ліги. Також щороку проводяться кубок та суперкубок Закарпаття, а також зимовий чемпіонат. В кожному районі області проводяться матчі районного чемпіонату та кубку. Також протягом року проводяться більше двох десятків дитячих турнірів для різних вікових категорій.

3GK_Karpaty_1997Гандбол. Закарпатська школа гандболу ще починаючи з радянських часів виховувала сильних гандболістів, а особливо гандболісток. Основна жіноча команда області «Карпати» Ужгород. Команда була створена у 1969 році. Попередні назви «Спартак», «Колос», «Бактянка». З 1989 року отримала назву «Карпати», яку носить і по сьогоднішній день. З 1970 року закарпатська команда є постійним учасником радянських та українських чемпіонатів. У 1986 році закарпатська команда стала чемпіоном України, а у 1980 та 1989 році – завоювали срібло. За часів незалежної України ужгородські «Карпати» завжди вели боротьбу за медалі, а у 1996 році, посівши четверте місце за підсумками чемпіонату України вперше4GK_Karpaty_2005 здобули право виступити на Євроарені. За підсумками першої половини чемпіонату України 2011/12 р. ужгородські «Карпати» займають першу сходинку турнірної таблиці. Цьогоріч, кістяк команди складають молоді, навіть можна сказати юні дівчата-гандболістки, успіхи яких ще попереду, і які мають всі шанси виблискувати в найкращих європейських клубах. В свій час, кольори закарпаток захищали такі знані майстрині ручного м’яча, як олімпійська чемпіонка та заслужена майстер, майстри спорту міжнародного класу Людмила Задирака, Ольга Попович, Олена Кравецька та інші. Багатьох юних гандболісток, ще в віці 12-14 років забирають гандбольні клуби, які мають чудовий фінансовий стан та умови для професійного росту. А в області, щороку, проводиться обласна першість з гандболу.

Головна волейбольна команда краю ВК «Ужгородський» (чоловіки) виступає в Вищій Лізі України. Хоча ще не за горами той час, коли закарпатська команда входила до елітного дивізіону української першості. Також проходять змагання з чемпіонату та кубку Закарпаття серед волейболу.

5BK_Uzhgorod1Баскетбольний клуб «Ужгород» приймає участь в першій лізі української першості. Відбуваються і щорічні змагання в чемпіонаті та кубку Закарпатської області. Але якщо в минулі роки весь чемпіонат відбувався протягом кількох днів, то цього річ чемпіонат Закарпаття з баскетболу триватиме до середини травня наступного року.

Серед інших видів спорту можна відзначити борців та боксерів. В Закарпатті завжди виховувалися сильні спортсмени з цих видів спорту. Щороку на теренах нашої області проводиться не один десяток обласних, всеукраїнських та міжнародних змагань з вищесказаних видів спорту.

Серед зимніх видів спорту, закарпатські спортсмени також досягали та досягають певних успіхів. Зокрема на останній зимових Олімпійських іграх 2010 року в Канадському Ванкувері взяло участь одразу п’ятеро закарпатців. Найкраще серед них виступила юна сноубордистка Аннамарі Чундак з Ужгороду, яка зайняла шістнадцяту позицію в своїй дисципліні. Найвищим за історію результатом на Олімпійських іграх, серед закарпатців може похвалитися Станіслав Кравчук з Мукачева, який на Олімпіаді в Солт-Лейк-Сіті 2002 року зайняв 5 місце.