УгляУгля – село, яке розташоване в Тячівському районі, Закарпатської області, розташоване в чудовій місцині – долині річок Велика та Мала Уголька, біля підніжжя Карпатського біосферного заповідника.

 

Населення – понад 3 100 осіб.
В околицях села знаходяться родовища низькоякісної солі та мармуру.
Перші згадки про село Углю датуються 1389 р., а у 1404 р. відбувся перший перепис населення.
Історики припускають, що спочатку село знаходилися в горах, а з часом люди перейшли на проживання в низовину.
Ще в домонгольський період в Углі існував монастир. Він був зруйнований в 1788 році.

З історичних джерел відомо, що в 885 році в Углю прибули учні святих рівноапостольних братів Кирила і Мефодія, котрі заснували Углянський монастир, що й нині виблискує золотими банями на пагорбі. Перший перепис населення тут здійснили в 1404 році угорці з Будапешта – це й стало початком офіційної історії села. А свою назву, за одною з версій, воно отримало від того, що в давнину в урочищі Уголька в відкритих місцях можна було побачити буре вугілля, яке використовували місцеві ковалі. Впродовж віків територію села захоплювали угорці, чехи, румуни. Через нестерпні умови життя багато селян виїжджало на заробітки до Америки, звідки поверталися далеко не всі. 23 жовтня 1944 року Углю визволила Червона Армія, тут створили народний комітет. Із 1968-го почало функціонувати Груниківське лісництво, яке входило до Буштинського лісокомбінату, в 1978-му завершилося будівництво філії Закарпатського машинобудівного заводу, який згодом став самостійним підприємством – Закарпатським заводом технологічного обладнання.

Углянські околиці вкриті густими лісами. Не просто красивими, а унікальними славиться Мала Уголька – в 1958 році тут створили Угольський заказник, а в 1968-му – відкрили Угольський масив Карпатського державного біосферного заповідника на 4530 га. Він славиться рідкісними буковими пралісами та трав’янистими угрупуваннями. На вапнякових скелях зростає прадерево карпатських лісів – тис ягідний. Ваблять таємничістю сталактитові печери – Молочний камінь, Перлина, Колодязь, здається, сягає піднебесся полонина Менчул, висота якої 1161 м.

Від п’яти шкіл до стадіона й пожежної частини

До складу Углянської сільради входять 4 села: Угля, Груники, Бобово та Мала Уголька. Три останні мають статус гірських. Сільський голова Василь Рошко – корінний углянин, тому знає село й людей, як свої п’ять пальців: «На території ради проживає 6248 чоловік. Майже всі вони – українці, лише 1% складають росіяни. «Углянський кущ» має дуже позитивну демографічну особливість – тут проживає 259 багатодітних сімей, і 209 жінок удостоєні нагороди «Мати-героїня».