Оленяча фермаЄдина , не тільки на Закарпатті а й в Україні, оленяча ферма,  розташована недалеко від районного центру ( м.Хуст,)  а саме між селами Іза та  Липча.

Одним із найвідоміших туристичних об’єктів Закарпаття є єдина в Україні ферма плямистих оленів у селі Іза, недалеко від Хуста. Численні українські туристи та гості із-за кордону приїжджають сюди аби помилуватися струнконогими красенями.

Рідкісні олені з’явились на фермі ще у радянські часи – 1987 року. Гелікоптером їх доправили сюди аж із Калінінградської області. Основна мета вирощування цих тварин – пантокрин –лікарська речовина, добута із рогів. Її застосовують при перевтомі, неврастенії, неврозах, слабкому серцевому м'язі, гіпотонії, для підвищення працездатності. У той час справа була надзвичайно прибутковою та давала великі гроші. Та в незалежній Україні сировина значно подешевшала – і оленячу ферму зробили туристичним об’єктом.

Влітку у них яскраво-оранжевий забарвлення з білими плямами. Взимку окрас тьмяніє і стає не таким красивим.

Розводили оленів з метою отримання (пантів) рогів з оленів, які використовувалися в медицині.

Оленяча фермаПанти - це м'які відростки, що залишаються після зрізання рогів. Цікаво що панти можуть вирости за день, аж на 5 сантиметрів і уже через 2 місяці вони знову готові до зрізання.

Але після розвалу Радянського Союзу, ферма стала збитковою, зарплату працівникам не виплачували, за тваринами не доглядали, що призвело до різкого скорочення чисельності стада та мало не призвело до її закриття.

Лише в 2003 році, оленяча ферма отримала своє друге життя, її викупив приватний підприємець, який використовує і надалі ферму з метою добування пантів та, як додатковий заробіток відвідування туристів.

Територія господарства складає близько 60 гектарів. Зі слів працівника господарства, зараз на території налічується близько 150 голів.

Вхід на територію коштує 10 грн. з людини (2012р.). Якоїсь особливої програми для туристів немає. Тобто, туристи можуть подивитися на оленів тільки через огорожу, єдине що можуть запропонувати, так це   погодувати оленів прямо з рук. Для цього можна купити сухарі по 5 гривень, до речі, тварини із задоволенням ласують таким “делікатесом”

Побачити стадо можна двічі на день: ранком десь біля  восьмої та  ввечері близько сьомої.


Як доїхати?

Поїздом, автобусом чи власним автомобілем

до районного центру м.Хуст звідти, через село Іза в сторону Міжгір'я близько 8 кілометрів, ферма знаходиться не доїжжаючи села Липча, з правої строни дороги, там є вказівник. Доречі маршрут проходить через село Іза, яке славиться своїми виробами з плетіння лози, майже кожен другий мешканець села займається даним промислом.