Солочин — село в Україні, Закарпатській області, Свалявському районі.
Населення – 1 111
Село Солочин розташоване в 7 км на північ від районного центру і залізничної станції Свалява на магістралі Чоп-Львів-Київ-Москва. Причаївшись в тісній каменистій долині гірського бурхливого потока,який витікає з території вулканічного походження гори Тесаник і вливається у ріку Пиня. с.Солочин розкошує серед казково багатої рослинності і цілющих мінеральних вод. Розкинувся Солочин між мальовничими горами Крехая-на сході і Тесаник - на заході. Висота місцевості близько 340 метрів над рівнем моря. Ця територія цікава тим, що в ур.Буковина лежало дуже багато каменів-валунів. Ці каміння-валуни є історичним доказом,що гора Тесаник вулканічного походження. Назва с.Солочин походить від слів "Солоч", що означає "сіль" та "солончак"-солончаковий грунт, який є у великій кількості на території села. Даний грунт пересичений мінеральними водами, яких налічується 15 джерел в даній місцевості. Більша частина їх знаходиться на початку села, а в підніжжі гори Тесаник є джерело цілющої сірко-водневої води. В ур.Біласовиця знаходиться джерело мінеральної води "Вовків квас". За часів Австро-Угорщини Чехії цією водою керував єврей Вовк так в народі і залишилася назва "Вовків квас" Дещо раніше ця вода називалась "Панонія". Колись цю воду там і розливали в пляшки і вивозили в Австрію, Мадярщину.
На території села розташовані санаторії "Квітка полонини", "Кришталеве джерело" де покращують своє здоровая з допомогою мінеральної води люди з усіх куточків України та країн СНД ТОВ "Мікол", розпочато будівництво туристичного комплексу в ур.Полянки. В перспективі ТОВ "Краєвид" та ТОВ"Іхас" зведуть сучасні бази відпочинку.
Заселення людей на території села Солочин припадає ще до бронзового віку в період 1-2 століття до нашої ери. Про це підтверджують розкопки, проведені 1930 року археологічною експедицією Земського музею ім..Леготського, що знаходився в м.Мукачево. У могилах, розкопках 1,5км від села в ур.Пласнини, знайдена жіноча прикраси, предмети побуту. В історичних довідках село Солочин вперше згадане в 1430 році,яке тоді було власністю Другетів-вихідців з Італії.
Перепис було проведено в селі в 1600р. За даним переписам налічувалось 33- кріпаки,63-юнаки, 11-коней, 142 - рогатої худоби, 168-овець,79-свиней, 24-вулики бджіл. "Конесом", що означає наглядачем, був Георгій Калабішка, який підчинявся Зузані Лоранонфілі із династії Другетів. В цьому ж році в селі поселився піп і два дяки. Національно-визвольна війна 1703-1711 років під проводом трансільванського князя Ференці 11 Раковці також торкнулася знедоленого села. У загонах повстанців-куруців було чимало Солочинців.
Придушення повстання австрійським двором Габсбургів було жорстоким. З 29 лютого по 3 березня 1721 року в селі переховувались від австрійських властей сил угорського короля Ференц Раковці 11 і його помічник Ван Адам. Про перебування королівського сина у Солочині свідчило вирізьблене його імя на дерев"яному столі.Переховувався у сім"ї Петрусів. В 1939році угорські власті назвали село в честь перебування в ньому королівського сина "КіральфісаланГ. Втікаючи від австрійських властей щоб перехитрити іх,Ференц Раковці 11 обернув підкови навпаки. В 1791 році побудована в селі дерев"яна церква в урочищі Мазанчиному, яка була до 1868року.Кажуть,що вона згоріла.В 1868 році збудована нова церква,яка стоїть ще й понині.Багато горя ваипало на долю селян під час голодних 1787,1817 і холерного 1848років.
В 1772-1774 роках проведена земельна урбаніальна реформатка дала можливість одержати додаткові наділи землі. Граф Шен борн розділяє урочища Біласовиці та Реформ. У 1857 році в селі при дерев'яній церкві організована церковна школа. Перші вчителі були дяки. Артемович,Теслович. Учнів було 10-15 на рік. Всі діти навчалися в одному класі.Навчались читати, писати, малювати, співати, релігію.
В 1905 році школа стає державною в приватному будинку Бочко, яка потім перейшла до Михайла Туряниці. Перші вчителі державної школи: Товт, Ласлов, Кологан, Іштван. Горожанки і гімназії були платними. Дітей вчили на угорській мові,налічувалось близько 40 дітей. У 1935 році побудована нова школа,яка стоїть і зараз. У народних класах один вчитель вчив 4 класи. Форми не було. Навчання не було обов'язковим.Після 4народних класів,якщо учень закінчив горожанку, то міг працювати на уряді. У 1988 році була зроблена добудова до школи, де зараз навчається 90 учнів. В селі розташовані -ЗОШ 1-2 ст., клуб, бібліотека, ФАП, дитячий садок, 5 магазинів. Через село проходить МН "Дружба", газопровід "Братство, енергосистема "Мир". На сьогоднішній час в селі проживає 1250 жителів. Солочин - село учнів, студентів, кандидатів наук. Серед вихідців з с.Солочин є багато вчителів, лікарів, юристів, медсестер.
Карта Солочина:
<<Свалявський район
<<Населені пункти Закарпаття
Якщо Ви володієте детальною інформацією(матеріали, фотографії тощо) про населені пункти Закарпаття і бажаєте, щоб про ваше село чи містечко знало все Закарпаття та Україна, то надсилайте інформацію на нашу електронну скриньку Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.