СокирницяСокирниця - село, у Хустському районі закарпатської області.Сокирниця знаходиться в долині річки Тиси, у 10 км від районного центру міста Хуст. Через Сокирницю проходить автошлях Ужгород - Рахів. У селі є однойменна залізнична станція.

Населення – близько 5 300 осіб.

Назва села Сокирниця походоть в стародавні часи, коли на місці сучасного села був дрімучий ліс, ховалися в ньому сто опришків, що грабували подорожніх на дорозі з Солотвини в Хуст. Ватажок їх мав на ім’я Сокирка. Якось Сокирка захотів напитися води, під’їхав до власноруч викопаної криниці, а кінь раптом перелякався, заіржав і скинув вершника просто в глибокий колодязь. Сокирка втопився.

Зажурені опришки лише й сказали: „Не криницю собі викопав Сокирка, а могилу”. Засипали колодязь разом з тілом ватажка, а місце за старою звичкою називали Сокирковою криницею...

Уродженцями Сокирниці є кандидат філологічних павук І. В. Сабадош, кандидат економічних наук С. М. Фантич і кандидат технічних наук А. М. Фантич.

У Сокирниці є пам'ятнка архітектури - дерев'яна Миколаївська церква і дзвіниця XVII століття.

Церкву було споруджено в с. Шашвар (нині – Тросник Виноградівського району) в XVII ст. З того часу походять зруби церкви. У 1770 р. після перенесення в Сокирницю церкву перебудовують. Святомиколаївський храм села Сокирниця - справжній шедевр дерев'яної сакральної архітектури.

Іконостас встановили у 1748 р., про що свідчить напис на іконі св. Онуфрія.
За радянської влади більшість ікон пропала. Вдалося зберегти лише образ Богородиці, ікону св. Миколи, старі розписи на цоколях, обрамлення намісних ікон 18ст., царські врата, свічники та кивот. Біля церкви стоїть висока каркасна дзвіниця бойківського стилю зведена в 1770 році.

Коментарі   

+1
Cокирничанин
Можна було б і оновити опис про населений пункт. Цей здається з першого випуску Історії міст і сіл України.
12 квітня 2013