МукачевоМукачево – місто обласного підпорядкування у Закарпатській області.

Мукачево – друге за населенням місто в Закарпатській області. Тут проживає – близько 90 тисяч осіб. Повз місто проходить Міжнародний шлях М06 Київ – Чоп.

Мукачево – настільки вдало розташовано географічно, що всі основні шляхи, що йдуть з Києва, Львова в Ужгород, Угорщину чи Словаччину проходять через Мукачево. Через Мукачево протікає річка Латориця.

З чим асоціюють Мукачево:


- Ну звісно ж з замком! З чим ще можна асоціювати Мукачево як не з могутнім замком Паланком, якого видно з дороги, ще навіть не заїхавши в саме місто. Саме з появою Мукачівського замку, історики та археологи асоціюють виникнення самого міста Мукачево

- Ще одною цікавою місциною у місті над Латорицею є місцева ратуша, яка знаходиться в самісінькому центрі міста.

- Найбільший закарпатський фестиваль вина «Червене вино»

- Свято-Миколаївський жіночий монастир

- Костел Святого Мартина.

МукачевоМукачево

Історія Мукачева


Мукачево ГербХоча точний час виникнення Мукачева невідомий, але історики та археологи пов’язують з виникненням Мукачівського замку, який має назву «Паланок». Перша письмова згадка про Мукачево датується другою половиною IX століття - в «Геста гунгарорум», хроніці, де розповідається про перехід угорців через Карпати у 896 році та їх поселенні в Піддунайя.
Всього існує два варіанти походження назви міста. По одній з них поселення виникло поблизу замку, будівництво якого принесло багато «мук» і страждань простому люду. Друга - походження назви Мукачево пов’язане з виробництвом муки, яке здійснювалось тут на водяному млині.

Мукачево було засновано у другій половині ІХ століття. На перехресті історично сформованих торгових шляхів, у 1376 році королева Угорщини й Польщі Єлизавета дала місту грамоту, за якою воно дістало статус привілейованого й одержало дозвіл мати свою печатку з зображенням святого Мартина, покровителя міста. До речі, в Мукачеві й по сьогоднішній день відзначають День Святого Мартина на початку листопада. Печатка призначалася для засвідчення актів купівлі-продажу виноградників.

Наприкінці XVII - початку XVIII століть Мукачево стало центром військових подій, в яких взяли участь куруци - учасники національно-визвольної війни в Угорщині, і прихильники габсбурзького правління - лабанцы. Мукачево стає ключовим опорним пунктом угорської національно-визвольної війни. Тут у 1672 році поселяється Ілона Зріні, вдова Ференца I Ракоці.
Ілона Зріні, об'єднавшись з куруцами, очолюваними Імре Текелі, успішно обороняла Мукачівський замок від чисельно перевершує австрійської армії Антоніо Караффи протягом цілих двох років, аж до 1688 року. У 1711 році всі володіння Ференца Ракоці перейшли до рук Габсбургів. А через 17 років німецький імператор передає в дар Мукачево графу Шенборну-Бухгейму.

В 1886 році була збудована залізниця, яка з’єднала місто з Будапештом, Кошіце, Львовом. Це дало додатковий поштовх для розвитку регіону.

1919 р. місто впродовж місяця входив до складу Російської імперії, напівавтономної області у складі Угорської радянської республіки. Після інтервенції чехословацьких і румунських військ за домовленістю між русинською еміграцією у США і першим чехословацьким президентом Томашем Масариком Мукачеве, як і вся Підкарпатська Русь, передавалося Чехословаччині, що було юридично оформлене Тріанонською мирною угодою 4 червня 1920 р.

А в 1938 році, рішенням I Віденського арбітражу, Мукачевр разом з усією рівнинною територією Закарпаття було передано до складу Угорщини. Та вже за рік розпочалася Друга Світова війна. Від фашистської окупації місто було звільнене 26 жовтня 1944 року, а 29 червня 1945 року Закарпаття увійшло до складу СРСР.

МукачевоМукачево

Визначні місця Мукачева


Мукачево Замок ПаланокМукачівський замок. Мукачівський замок «Паланок» - це зразок середньовічної фортифікаційної архітектури, в якому поєднані різні стилі.

Мукачівський замок розташований на горі вулканічного походження висотою 68 м і займає площу біля 14 тис. кв. м. Замок складається з трьох частин і розміщаний на трьох терасах Найстаріший Верхній замок XIV –XVI ст.. знаходиться на вершині гори, Середній XVII ст.. - на терасі на 6 м нижче і Нижній замок теж XVII ст. - ще на 10м нижче від середнього. Верхній замок, колишня резиденція його володарів, має закритий з усіх сторін двір, дво-триповсрхові будівлі - колишні розкішні князівські палати XVI-XVII ст.., три круглі вежі XIV ст.. добудовані у XVII ст.., замкову каплицю XVII ст.. З північної сторони Верхній замок захищають два бастіони.

У південній частині двору знаходиться колодязь глибиною 85 м., воду з якого використовували до кінця XIX ст.. За австрійськими джерелами XIX ст. На глибині 71 м у колодязі вирубано кам'яні спіральні сходи, які закінчуються на рівні 1,6 м від дна нішами, одна у південному напрямку, друга - у північному. За легендою з дна колодязя вів таємний підземний хід до берега Латориці. «Паланок» за свою історію мав багато володарів. в 1782 році указом Імператора Йосипа ІІ на території замку відкрили політичну тюрму. В 1896 році в'язниця в замку була ліквідована.
Детальніше про Мукачівський замок можете прочитати ТУТ


Мукачево ратушаРатуша. У самісінькому центрі Мукачева височіє цікава споруда, побудована в незвичному для українців стилі. Це є місцева ратуша. Місцеві жителі, на закарпатському діалекті називають її «вариська хижа». Мукачівська ратуша була побудована у 1904 році за проектом угорського архітектора Яноша Бабули. Кажуть, що коли закладався фундамент ратуші, в наріжний камінь будівельники замурували листа з інформацію про населення міста та кількість в ньому будівель. Будівля ратуші, виконана в кращих традиціях модерну з вкрапленням романтичних рис середньовічної архітектури, з'явилась на головній площі через три роки після початку будівництва. Її родзинка - видатна вперед центральна вежа, опорою для якої служать масивні різьблені колони, що до низу товщають і утворюють арочний вхід до ратуші. По обидві сторони від неї розташовані башти.

Та найголовніше та найцікавіше, що є на будівлі ратуші – годинник. Він був виготовлений у 1904 році, але й працює по сьогодні. Цей годинник виготовлявся за спецзамовленням. Складний годинниковий механізм курантів знаходиться в спеціальному скляному ящику, розміщеному в невеликий овальній кімнаті всередині башти. Він являє собою систему шестерень і важелів, з'єднаних тросами з двома дзвонами, встановленими під дахом куполу. Кажуть, що таких годинників, як на мукачівській ратуші, є всього п’ять на всю нашу планету.

Сьогодні, у будівлі ратуші розміщуються органи місцевої влади.


Червене вино Мукачево«Червене вино». Для багатьох, Закарпаття асоціюється своїми славними виноградними та винними традиціями. Протягом року, в різних містах та районах Закарпаття відбуваються фестивалі вина. Є свій винний фест і в Мукачеві. При чому цей фестиваль – є найбільшим фестивалем вина на всю Закарпатську область. Має він і свою назву – «Червене вино». Проходить фестиваль вина на початку року, після Різдва Христового і триває протягом кількох днів. Останній день фестивалю зазвичай припадає на Старий Новий рік – 14 січня. І це не дивно. Оскільки, в Мукачеві досить проживає немала кількість людей, які святкують прихід Нового Року саме 14 січня.

Фестиваль є для Мукачева вже традиційним, і проводиться щороку починаючи з 1996 року. На час фестивалю, в Мукачево з’їжджаються всі найкращі винороби Закарпаття, а також приймають участь гості-винороби з сусідньої Угорщини. Окрім різноманітних видів вина, тут можна скуштувати смачної паленки (домашня самогонка на стояна на винограді, яблуках, грушах, сливах тощо ), а також багато смачнючої їжі закарпатської, української, гуцульської, угорської та словацької кухонь. В останній день фестивалю, спеціальне журі, вибирає та оголошує переможців, які отримують за свої старання та вміння ціні призи та подарунки.

Коли в Мукачеві фестиваль, центр Мукачева переповнений людьми по 16 годин на добу. Сюди приїжджають не тільки закарпатці, але й гості з усієї України та навіть із-за кордону. Українці – дуже люблять й цінять закарпатське вино.


Свято-Миколаївський жіночий монастирСвято-Миколаївський жіночий монастир. Свято-Миколаївський жіночий монастир розташувався на околиці Мукачева, біля підніжжя мальовничої гори Чернеча. Якщо Ви їдете повз Мукачево по міжнародній трасі Київ-Чоп, Ви не можете його не побачити. Свято-Миколаївський жіночий монастир є головною сакральною пам'яткою міста. Дехто навіть вважає візитівкою Мукачева саме цей монастир, а не Мукачівський замок.

Як був заснований цей монастир? У заснуванні монастиря взяв участь подільський князь Федір Корятович. На сторінках Мукачівського Літопису є свідоцтва того, що в 1339 році Корятович відвідав короля Кароля I, який передав йому Мукачево і навколишні села. Князь славився ревним християнином, тому вирішив побудувати на цих землях монастир. Тут оселилися відлюдники печерної обителі. Легенда каже, що князь Федір Корятович на Чернечій горі заснував монастир саме там, де на нього напав змій. Князь звернувся по допомогу до святого Миколая й переміг змія. На згадку про дивовижний порятунок він побудував церкву й келії, а місце йому вказав ангел, що з’явився над річкою.Де саме розташовувався той храм не відомо, та при вході до монастиря є хрест з огорожею, який встановлено за давніми переказами на місці вівтаря зруйнованої церкви.

Обитель оточують дерева,навіюючи якусь замкову атмосферу,а може таке враження склалось тому,що монастир знаходиться на вершині гори(Чернечій горі), а це так притаманно для замків.

У XVII столітті в монастирі виникла бібліотека, в якій було зібрано багато цінних церковно-слов’янських книг, виданих в Острозі, Києві, Львові, Чернігові і ін. містах. У бібліотеці збереглися і стали загальнодоступними рідкісні пам’ятки писемності, в т.ч. “Закарпатське Євангеліє” (1401р.), Біблія руського першодрукаря Івана Федорова (1581р.).

Перший храм Мукачівського монастиря з каменю був побудований в 1661 році. Через два століття його розібрали, так як він став зовсім старим. Сучасного вигляду монастир набув у кінці XVIII століття. Місцевий архітектор Рац створив проект, по якому нові будівлі були зведені на місці знищених. Монументальність є головною відмінною рисою Мукачівського монастиря, адже під час набігів ворогів його стіни повинні були захищати і ченців, і місцевих жителів.

Власником монастиря до 1946 року був католицький чернечий орден Василіан. Потім монастир повернули у відомство Православної церкви. Єпископ Нестор благословив Мукачівський монастир і він став жіночою обителлю.

Костел Святого Мартина Мукачево
Костел Святого Мартина. Кафедральний костел Святого Мартіна, без сумніву, одна з найкрасивіших будівель Мукачева. Знаходиться костел Святого Мартина у центральній частині Мукачева, на перехресті вулиць Миру та Духновича.

Костел, як і місцева ратуша, був побудований у 1904 році. Він зводився на місці старого католицького храму, одного з перших культових споруд у Мукачеві. Ізюминка костелу - каплиця Святого Йосипа, що датується XIV століттям. Це єдина будова, яка вціліла від колишнього храму. Капличк виконана в готичному стилі та являє собою кам'яну споруду з вузькими стрілчастими вікнами, укріплену могутніми контрфорсами (опорами). Фасад каплиці прикрашений великою аркою з трояндою та декорований хрестами. У 1976 році Костел Святого Мартина був реконтрсуйований.

Мукачево

Коментарі   

+2
Тетяна
Досить цікаво і повчально!!! Але мало(
17 серпня 2012