Музей Івана Ольбрахта відкритий у 1981 році, на честь сторіччя з дня народження відомого чеського письменника та громадського діяча.
Іван Ольбрахт (справжнє ім'я Каміл Земан) народився в чеському місті Семіли. Закінчив юридичний факультет Карлового університету. Працював у чеській газеті «Дєяніцкі лісти», у соціал-демократичній газеті «Право люду». А згодом, вступивши до лав чехословацької комуністичної партії стає редактором газети «Руде право». Через деякий час вийшов з складу партії.
Протягом 1931-1936 років він часто приїжджав до Колочави і все побачене у далекому гірському селі описав у своїх романах та оповіданнях. Справжнім шедевром став роман Ольбрахта «Никола Шугай – розбійник», що удостоєний чеської літературної премії 1933 року. Іван Ольбрахт знайшов ідеальний життєвий тип, який став прообразом його героя: син карпатських гір і лісів, не зіпсований цивілізацією, волелюбний бунтар-одинак, котрий над усе боронить свою волю, прагне особистого щастя, відстоює свою людську гідність і право на життя. Герой роману – реальна історична особа. Никола Шугай, колишній військовий після Першої світової війни стає розбійником та місцевим Робін Гудом. Він грабує багатих та віддає бідним. Однак найбільша цінність роману – це майстерно описана незаймана природа Закарпаття та Колочави.
Шалений успіх роману спонукав Івана Ольбрахта до задуму зйомок фільму за його мотивами. В 1933 року в Колочаві разом з письменниками В. Ванчурою та К. Новим знімають фільм «Марійка-невірниця» з підзаголовком «З життя краян Николи Шугая». Проте жодних аналогій з життям опришка у фільмі, сюжет якого вибудовано на любовному трикутнику, не простежується. У фільмі не знімався жоден професійний артист – євреї і колочавці грали самих себе, говорили своєю мовою.
Роман «Никола Шугай — розбійник» став справжньою легендою в чеській літературі. За його сюжетом у 1947 році чеський режисер Й.М. Крнянський зняв однойменний фільм. У 70-ті роки на його основі драматург Мілан Угде створив мюзикл «Балада для бандита», який не сходив зі сцени протягом двадцяти років.
Твори, написані Іваном Ольбрахтом під час проживання на Закарпатті, "Микола Шугай-розбійник", "Гори і століття", "Голет в долині", "Смутні очі Ганни Караджичової" стали класикою чеської літератури та кіномистецтва.
У 2000 році у селі було відкрито пам’ятник Івану Ольбрахту (скульптор М.Белень). Погруддя встановлено у центрі села біля Колочавської середньої школи, у якій і розміщений музей на честь письменника.
Ольбрахт був першим, хто розповів про Колочаву та її мешканців сучасникам, а легенда про колочавського опришка живе й донині та приваблює на терени села тисячі чеських туристів.
Сайт «Колочава»