Одне з джерел Полянського родовища мінеральних вод в 2 км від центра села Поляна на лівому березі р. Велика Пиня в урочищі Кваси на берегах потока Гірський, закритому з усіх боків лісом, у західного підніжжя г. Зубок ще в XVIII ст. принесло велику славу полянським квасним водам.
Як відомо, на Закарпатті джерела називались буркутами, а мінеральна вода — квасною водою, квасом. Спочатку вода цього джерела вивозилась бочками, а 1840 році вже розливалась у пляшки й експортувалась у різні країни Європи під назвою «Полянська».
У 1914 році в ілюстрованому путівнику по курортам та мінеральним джерелам Бальнеологічного товариства Святої Угорської Корони (укладачі З.Вамоші, професор університету, В.Ленкеї, В.Сулгоф) так описується полянське джерело: “Це першокласна вода, прекрасна столова вода, в суміші з молоком є прекрасним слизорозчинюючим засобом.
Поки на цьому місці є тільки споруди для розливу та упаковки мінеральної води, хоча чудове розташування джерела, прекрасне повітря, клімат, та закрита з усіх боків горами місцевість може бути використана як курорт. Джерело каптоване цементною спорудою та зразково експлуатується.”
“Для здорових — це напій з чудовим смаком, добре тамує спрагу в суміші з вином, коньяком або лимонною кислотою.”
Мінеральна вода Полянська відзначена: Будапешт 1842, Париж 1855, Відень 1866, 1873, Будапешт 1882, 1883, Кошице 1880, Відень 1884, Будапешт 1884, Собранце 1881, Ужгород 1883, Мараморош-Сігет 1882, Будапешт 1885, 1895, 1911.
Почесні грамоти: Відень 1873, 1894, Будапешт 1885, 1896 (Міllеnnium), Чернівці 1886, Лугош 1911
Хімічний склад мінеральної води вивчався професорами Будапештського університету, лікарями, хіміками, фармацевтами Австрії, Угорщини, Чехословаччини. За даними цих досліджень у джерелах Полянського родовища поряд із високим вмістом гідрокарбонатів відзначена наявність бору, заліза, літію.
Відновлення розливу Полянської мінеральної води під назвою «Поляна Квасова» розпочато у 1946 році вже зі свердловин східної частини Новополянської ділянки Полянського родовища на заводі розливу мінеральної води «Поляна Квасова» (на місці колишнього заводу) та Свалявському заводі мінеральних вод. На базі мінеральної води «Поляна Квасова» зі свердловин, пробурених на західній частині Ново-Полянської ділянки родовища на лівому березі річки Велика Пиня біля потока Безіменний, у 1965 році на бальнеологічному санаторії Поляна було відкрито санаторій «Сонячне Закарпаття» на 400 місць. Ці свердловини також використовуються для розливу мінеральної води «Поляна Квасова».
Мінеральна вода реалізується в межах України та експортується в країни СНД, США, Канаду.
Хімічний склад мінеральної води «Поляна Квасова»
Вуглекисла холодна борна середньомінералізована гідрокарбонатна натрієва мінеральна вода «Поляна Квасова» розливається зі св. № 7-РЗ та св. № 10-Р, 13-Р Новополянської ділянки полянського родовища на території курорту з глибини 300 м, що надійно захищає її від зовнішнього забруднення.
Мінеральна вода «Поляна Квасова» майже повністю складається з гідрокарбонатів, загальний вміст яких перевищує його у відомій мінеральній воді «Боржомі», що разом із наявністю ортоборної кислоти зумовило виділення її в окремий Поляно-Квасівський (Новополянський) підтип мінеральних вод, до якого належить уся Свалявська група вод («Поляна Купель», Оленьовська, «Плосківська», «Свалява» та ін.).
Ця група вуглекислих гідрокарбонатних, так званих лужних вод, Карпатського регіону широкого діапазону мінералізації практично не має аналогів у світі. Вона приурочена до Пиненської гідрогеологічної зони (долина річка Пиня, басейн річки Латориця), породи якої представлені в основному пісковиками.
Пісковики, що більше хімічно і механічно зруйновані, ніж вулканічні породи, зумовлюють унікальний склад цих мінеральних вод, які не тільки повністю складаються з гідрокарбонатів, але й дуже збагачені мікроелементами, зокрема бором, фтором.
Мінеральна вода в умовах санаторію «Сонячне Закарпаття» використовується в бюветі, а також для вуглекислих мінеральних ванн, кишкових промивань, інгаляцій та інших порожнинних процедур.
Показання до використання
Вважається, що гідрокарбонатні натрієві води мають універсальний вплив на організм людини.
Перш за все, як багатокомпонентні буферні системи з близькою до нейтральної реакцією, вони олужнюють рН ротової порожнини, шлунка, кишечника. Так, «Поляна Квасова» викликає нейтралізацію підвищеної кислотності шлунка, що за глибиною олужнення прирівнюється до дії 1% розчину питної соди, однак нейтральне середовище в шлунку підтримується набагато довше, ніж опісля прийому розчину питної соди. Це сприяє своєчасній евакуації зі шлунка, покращенню процесу травлення в порожнині 12-палої кишки та кишечнику, і таким чином, знімає печію, тяжкість, здуття.
- По-друге, вони; як буферні розчини, сприяють збереженню сталості кислотно-лужної рівноваги організму, регулюючи рН сечі, біологічних рідин організму, і запобігаючи значній зміні рН крові. Це має особливе значення при метаболічному ацидозі, наприклад, при цукровому діабеті, ожирінні, сечових діатезах. Олужнення сечі наступає в середньому на 10-12 день прийому води. Ця особливість дії води використовується при розчиненні сечового піску.
- Розчинюють і сприяють таким чином більш легкій евакуації слизу зі шлунка, дихальних та сечовивідних шляхів.
- Прийняті після їди на висоті травлення викликають діуретичний ефект.
- Впливають на різні види обміну -жировий, вуглеводний, мінеральний. Ортоборна кислота надає мінеральній воді певних бактерицидних властивостей.
Ступінь кислотонейтралізуючої та буферної дії гідрокарбонатних вод залежить від рівня загального вмісту гідрокарбонатів. У мінеральній воді «Поляна Квасова» він один із найвищих серед закарпатських мінеральних вод цього типу.
Завдяки визначним антацидним і буферним властивостям мінеральна вода «Поляна Квасова» найефективніша при всіх захворюваннях шлунка з підвищеним рівнем кислотності, рефлюкс-езофагітах, супутніх змінах у вигляді холе- та панкреатостазу, а також хронічних панкреатитах, гепатозах, гепатитах, цукровому діабеті.
Олужнюючий ефект води використовується при розчиненні мікролітів у сечовивідних шляхах для зменшення кількості та тривалості прийому цитратів (низхідний літоліз), а також як до, так і після дроблення каменів (літотрипсії).
Однак тривалий прийом мінеральної води не рекомендується при порушеннях калій — натрієвого обміну у зв’язку з вищим за оптимальний для столових вод вміст натрію.
Може вживатись для зняття побічної дії ліків, що підвищують кислотність шлунку.