Закарпатський обласний художній музей належить до числа найважливіших осередків культури краю. Музей було створено на підставі Постанови Народної Ради Закарпатської України від 20 червня 1945 року. Під експозицію були передані приміщення Ужгородського замку, які були відкриті для огляду в 1948 році. В 1979 році музейна колекція отримує нову „прописку”, переміщається в історичний центр міста і займає будову колишнього жупанату - пам’ятника архітектури 1809 року, що є яскравим взірцем класицизму. В 1990 році рішенням Облвиконкому музеєві присвячено ім’я народного художника СРСР, члена-кореспондента Академії мистецтва СРСР Й.Й.Бокшая.
Колекція музею, сформована на основі колишньої Земської картинної галереї, розширювалась за рахунок націоналізованих у перші повоєнні роки художніх зібрань приватних осіб та різних установ, поповнювались подарунками з центральних музеїв країни та шляхом системних закупок Міністерства Культури. Нині збірка нараховує більше 5 тис. експонатів - творів живопису, графіки, скульптури та декоративного-ужиткового мистецтва. Вона складається з двох розділів: вітчизняне мистецтво ХVІ -поч. XXI століття та зарубіжне мистецтво ХVІ - XX століття. В розділі вітчизняного мистецтва, представлені твори художників України та Росії. До числа найбільш ранніх пам’яток цієї частини збірки відносяться іконописні твори ХVІІ - ХVІІІ століття, що представляють собою значну мистецьку вартість. Це як роботи професійних іконописців, які демонструють високий фаховий вишкіл, так і витвори безіменних „наївних” авторів, що полонять щирістю і безпосередністю образно-настроєвих інтонацій. Музейна збірка по праву пишається колекцією російського та українського живопису XIX століття, який представлений блискучим сузір’ям імен, що могли б прикрасити будь-яку значну музейну колекцію: В.Тропінін, О.Кіпренський, І.Шишкін, Н.Саврасов, Т.Шевченко, І.Айвазовський, О.Мурашко, І.Труш, С.Васильківський.
У музеї широко представлена творчість художників нашого краю. Це як мистецькі праці корифеїв образотворчої культури області, що стояли біля витоків заснування професійної художньої школи Й.Бокшая, А.Ерделі, А.Коцки, Ф.Манайла, З.Шолтеса, Е.Контратовича, А.Габди, А.Кашшая, Г.Глюка та інші, так і твори представників середнього і молодшого покоління живописців, скульпторів, графіків, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, які нині продовжують творчі традиції своїх старших колег, збагачуючи здобутки художньої культури Закарпаття.
В окремий розділ виділені в музеї твори зарубіжного мистецтва - роботи художників країн Центральної та західної Європи. Серед визначних майстрів західноєвропейського живопису, полотна яких є незмінними експонатами постійно діючих музейних виставок, - представник італійського Ренесансу Якопо Пальма, нідерландського відродження Ламберт Ломбард, французького романтизму Верне Клод Жозеф, італійського класицизму Альбані Франческо, раннього голандського реалізму Корнеліс Бега.
У Закарпатському обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая зберігається найбільш повна на теренах України колекція угорського мистецтва ХVІІІ - поч. XX століття, що пояснюється спільністю історичної долі Угорщини і Закарпаття. Серед унікальних взірців раннього угорського малярства - полотна, що атрибутовані рубежем ХVІІ - ХVІІІ століття, пензля анонімних авторів „Прийом послів” і „Жанрова сцена на тлі міського краєвиду”, що відтворюють реальні події національної історії Угорщини. Мистецьке життя Угорщини другої половини і кінця XIX століття гідно репрезентують в музейній збірці твори таких знаних представників національної художньої культури, як Мункачі Міхай, Ревес Імре, Торма Янош, Молнар-Ц.Пал, Івані-Грюнвальд Бела, Меднянські Ласло, Аба-Новак та інші.
Процес поповнення музейної колекції новими творами продовжується по цей день.
Закарпатський обласний художній музей ім. Й.Бакшая спрямовує свою роботу в різних напрямках, займається збиральницькою, науково-дослідною, експозиційно-виставочною та масово-пропагандистською роботою.
Л.І.Біксей, провідний науковий співробітник музею