Нижнє Селище – село, що знаходиться у Хустському районі Закарпатської області. Населення села трохи перевищує 3 000 осіб.
Нижнє Селище - неповторний край, який Бог щедро наділив нетлінною красою живописних гір, зелених полонин, урочищ , потічків, це дивовижний край фольклорних звичаїв та традицій, в яких віддзеркалюється душа людей, їх характер, історія та культура. Щасливі ми, що народилися і живемо в такому чудовому мальовничому куточку нашої планети . І ця краса, що нас оточує: небо і зорі, ліси і поля, люди, які поруч з нами в радості чи смутку; це те, що підтримує людину у час негоди, дає сили пережити усі негаразди. Можливо саме тому люди, які проживають в Нижньому Селищі, вирізняються особливою доброзичливістю…
Нижнє Селище знаходиться в мальовничому місці передгір'я Карпат за 15 кілометрів на північний схід від районного центру – міста Хуст. Простягається Селище вждовж річки Хустець, яку в нас називають потоком, що вбирає в себе Матіїв потік, Дубровний потік та інші, й огинаючи сусіднє Нанково, впадає в Тису. Територія села умовно розділена на кутки й урочища. Нижнє Селище має такі присілки: Поляна, Валентроса, Ліщани... Село ділиться на вишню частину, яка розбудована на Березнику, Погориші, Горбі і Черебині, нижню – в Глимеях, і центральну - біля головної дороги. Село знаходиться в обіймах невисоких, але величавих гір: на заході - це Посіч і Плосква, які сягають сусіднього Нанкова, на сході – Скридей і Валеболи біля сусіднього села Копашнова і Золотарьова, північна частина –це Сочать і Тургалина аж до меж сіл Липча і Горінчово, на півдні – Дуброва і Бовти до самого села Данилова. В Нижньому Селищі багато різних урочищ з мальовничим природнім ландшафтом , які розташовані по обидва бериги Хустця: Лумкорі,Погориш,Глинищі, Біскізел, Тургалина, Дощори, Криве Поле, Чічкув, Станищі, Коритищі, Валеурпії, Точили і т.д.
Мешканці села, а за статистикою їх більш ніж 65%, шукають роботу за кордоном в таких країнах, як Чехія, Словаччина, Польща, Іспанія, Італія, США… Населення Нижнього Селища станом на 01.01.2012 – 2996 чоловік. Надворі криза, і багато заробітчан повертаються додому. Місцева інфраструктура не дозволяє цим людям знайти заробіток в селі. Можливо, перспективним розвитком краю, завдяки активній діяльності місцевої громади, стане сільський зелений туризм. Тому сільські ініціативи приваблюють увагу численних туристів, і сільський зелений агротуризм набуває популярності в Нижньому Селищі, що дає широкі можливості для розвитку туристичного бізнесу. Чудові краєвиди передгір’я Карпат і неповторний колорит Нижнього Селища приваблюють туристів не лише з різних областей України, а й з-за кордону. Впровадженням цікавих сучасних проектів сприяють розвитку села і відомі міжнародні організації. Основним джерелом доходів незайнятого населення є реалізація надлишків сільськогосподарської продукції, зокрема молока, фруктів та горіхів, вирощених у власних садах. Традиційним для селян залишається утримання свиноматок та вирощування поросят для продажу на місцевих ринках. Працевлаштовані жителі села в основному зайняті в бюджетній сфері та переробці сільськогосподарської продукції, де заробітна плата є досить низькою, і для задоволення основних потреб родин вони змушені займатися веденням особистого господарства. Цьому сприяє проект Міжнародної благодійної організаціїї "Добробут громад”, мета якого - покращення добробуту селянських родини у селі Нижнє Селище Хустського району Закарпатської області за рахунок розвитку тваринництва в особистих господарствах, а також виховання працелюбності та формування кваліфікаційних навиків у галузі садівництва в учнів місцевої Нижньоселищенської школи.
На закінчення цієї статті хотілося б запросити всіх – і тих, хто мешкає в селі Нижнє Селище, і тих, хто виїхав з нього, але душею і серцем завжди є і буде у рідному Селищі долучитись до починань цього проекту…
Селиська сироварня
Селиська сироварня – це соціальний проект, започаткований жителями Н.Селища та Європейським кооперативом Лонго Май. Вона переробляє молоко від сільського населення, яке проживає неподалік від відомого Поля нарцисів у Карпатах. Корови годують виключно натуральними кормами. З метою виготовлення якісного сиру, кількість його обмежена. Молоко кожного постачальника щодня контролюється. Селиський сир –біологічно чистий продукт.
Закарпаття відоме всій Україні своєю природою, горами, чистими річками, колоритним фольклором та базами відпочинку. З вересня 2002 року до цього переліку додався перший сир, виготовлений на Україні за тисячолітньою виробничою традицією Швейцарських Альп. Завдяки підтримці членів Асоціації європейських кооперативів Лонго Май у Нижньому Селищі Хустського району, відкрилася сироварня. Тут, молоко від місцевих виробників перетворюється в сир найвищої якості, єдиний в країні. “Селиська сироварня” не має нічого спільного з молокозаводами радянського типу. У Нижньому Селищі наголос ставиться на якість, а не на кількість. Молоко кожного здавача контролюється щодня, технологія виробництва - швейцарська і двоє з шести сироварів, вихідців із цього ж села , пройшли стажування у Швейцарії.
«Селиська сироварня» виготовляє три сорти сиру: «Селиський», «Хуст», «Нарцис Карпат».
Карта села Нижнє Селище: